Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментида 2023 йил 12 ойи иш якунлари сарҳисоб қилинди
Жорий йилнинг 17 январь куни, Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти ва унинг қуйи бўлинмалари шахсий таркиби иштирокида 2023 йилда амалга оширилган ишлар, йўл қўйилган камчиликлар ва жорий йилда амалга оширилиши режалаштирилаётган устувор мақсадлар муҳокамаси юзасидан видеоконференцалоқа тизими орқали йиғилиш бўлиб ўтди.
Тергов департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари полковник Б.Жалолов раислигида ўтказилган йиғилишда республика ички ишлар органлари тергов бўлинмаларининг барча шахсий таркиби иштирок этди.
Сўз бошида полковник Б. Жалолов таҳлилларга тўхталиб, 2023 йилда 90 мингдан ортиқ жиноят ишлари тергов қилингани, тамомланган ишлар ўтган йилга нисбатан 5 фоизга яхшилангани, жиноятлар оқибатида етказилган моддий зарарнинг 84,6 фоизи тергов бўлинмалари ходимларининг сайъи ҳаракатлари билан ундирилганини таъкидлаб ўтди.
Йиғилиш давомида соҳа раҳбарлари ва ходимларнинг йил давомида эришган ижобий натижалари, Тергов департаменти ва унинг қуйи бўлинмаларининг кўрсаткичлари, тизимда амалга оширилаётган ислоҳотлар, яратилган шарт-шароитларга тўхталиб ўтиши билан бир қаторда, 2023 йилда айрим ходимлар томонидан йўл қўйилган камчиликлар, мурожаатлар билан ишлаш ва бошқа йўналишларни муҳокама қилди.
Жумладан, йиғилишда жиноят ишларини тергов қилиш жараёнида процессуал хато ва камчиликларга йўл қўйиб келаётган терговчилар ҳамда шаҳар-туманлар бирма-бир таҳлил этилиб, фаолияти давомида салбий натижаларни қайд этган ходимларга эгаллаб турган лавозимидан озод этишгача бўлган интизомий таъсир чоралари қўлланилди.
Йиғилиш якунида Тергов департаменти бошлиғининг биринчи ўринбосари полковник Б.Жалолов аввалги йилда йўл қўйилган камчиликларни олдини олиш, тергов сифатини ошириш юзасидан ҳудудий тергов бошқармалари бошлиқларига манзилли топшириқлар берди.
Шу билан бирга, бугунги кунда тергов бўлинмалари ходимлари олдига қўйилаётган талабларга мос равишда масъулиятни янада кучайтириш ҳамда кадрларни билим савиясини ошириш ҳамда хизмат ва ижрочилик интизомига риоя этишга қаратилган қатор вазифаларни белгилаб берди.

В Следственном департаменте при МВД Республики Узбекистан подведены итоги работы за 12 месяцев 2023 года
17 января текущего года состоялось совещание посредством видеоконференцсвязи с участием всего личного состава Следственного департамента при Министерстве внутренних дел и его нижестоящих подразделений по обсуждению проделанных в 2023 году работ, допущенных недостатков и приоритетных целей, запланированных для реализации в текущем году.
На совещании, проведенном под председательством первого заместителя начальника Следственного департамента полковника Б.Жалолова, присутствовал весь личный состав следственных подразделений органов внутренних дел Республики.
В начале своей речи полковник Б. Жалолов отметил, что в 2023 году было расследовано более 90 тысяч уголовных дел, что на 5% больше показателя предыдущего года, благодаря действиям сотрудников следственных подразделений гражданам было возмещено 84,6 процента материального ущерба, причинённого в результате совершенных преступлений.
В ходе совещания, наряду с обсуждением положительных результатов, достигнутых руководителями и сотрудниками за прошедший год, показателей деятельности Следственного департамента и его низовых подразделений, проводимых реформ в системе, созданных условий, также были затронуты недостатки, допущенные отдельными сотрудниками в 2023 году, работа с обращениями и другие направления.
В частности, на совещании была проанализирована деятельность следователей, допустивших процессуальные ошибки и упущения в процессе расследования уголовных дел, а также следственных подразделений городов-районов. Кроме того, применены меры дисциплинарного воздействия в отношении сотрудников в деятельности которых зафиксированы отрицательные результаты, вплоть до снятия с занимаемой должности.
По завершению совещания первый заместитель начальника Следственного департамента полковник Б.Жалолов дал адресные поручения начальникам территориальных следственных управлений по предупреждению упущений, допущенных в предыдущем году и повышению качества расследования.
Вместе с тем, он обозначил ряд задач, направленных на дальнейшее усиление ответственности сотрудников следственных подразделений в соответствии с предъявляемыми на сегодняшний день требованиями, повышение уровня знаний сотрудников и соблюдение служебной и исполнительской дисциплины.