Бугунги кунда республикамизда энг кўп содир этилаётган жиноятлардан бири фирибгарлик жинояти эканлиги ҳеч кимга сир эмас.
2020 йил давомида содир этилган жиноятлар таҳлилига назар соладиган бўлсак, ўтган йил давомида республикамизда 10 миндан ортиқ фирибгарлик жиноятлари қайд этилган.
Фирибгарликлар оқибатида 17 мингдан ортиқ фуқаролар жиноят жабрланувчисига айланишган, уларнинг 10 мингдан ортиғини эркаклар қолган қисми эса аёлларни ташкил этади. Фуқароларимизнинг ишонувчанлиги ва осон бойиб кетишга бўлган иштиёқи фирибгарларнинг тузоғига тушишларининг асосий сабабларидан бири ҳисобланади.
Чет элга ишга жўнатиш (13,1%), ер, уй олди-сотдиси (13.9%), ўқишга ёки ишга киритиш (9%) каби ваъдалар билан содир этилаётган фирибгарликлар энг кўп учрайдиган фирибгарлик бўлиб қолмоқда.
Ҳурматли фуқаролар юқоридаги кўрсаткичларни ошиб кетишига сабабчи бўлиб қолманг. Арзон автомашина ёки уй олиш ниятида йиллаб ҳалол йиғган пулларингизни алдовларга учиб ўз қўлингиз билан фирибгарлар қўлига топшириб қўйманг. Қонунга хилоф равишда қинғир йўллар билан нисбатан арзон мулкка эгалик қиламан деб жабрланувчилар сафидан жой олманг.
Сизга тегишли мулкларнинг олди-сотдиси билан боғлиқ ҳаракатларни давлат органлари орқали амалга оширишингизни сўраймиз.

Сведенья о совершенных мошенничествах за 2020 год
На сегодняшний день мошенничество является одним из самых распространенных видов преступления, совершаемых в нашей республике.
Если проанализировать совершенные преступления за 2020 год в нашей республике было совершено более 10 тыс. мошенничеств.
Жертвами мошенников стало более 17 тыс. граждан 10 тыс. из которых составляют мужчины, а остальная часть женщины.
Одной из основных причин, по которым ниши граждане становятся жертвами мошенниками это доверчивость и желание быстрого обогащения.
Одним из более часто встречающихся видов мошенничеств связаны с обещаниями отправки за границу на заработки (13,9%), купля продажа земельных участков и домов (13,9 %), трудоустройство и зачисления на учёбу (9%).
Уважаемые граждане не становитесь причиной увеличения данных показателей. Не передавайте добытые своим кропотливым и добросовестным трудом денежные средства в надежде приобретения машины либо жилья по более дешёвым ценам. Не становитесь одними из тех, кто хочет приобрести дешевое имущество нелегальным путём.
Просим Вас совершать сделки своего имущества только через уполномоченные государственные учреждения.