Тергов департаменти масъуллари томонидан Хоразм вилоятида тергов сифатини ошириш бўйича топшириқлар ижроси ўрганилиб, амалий ёрдам кўрсатилмоқда
Ишчи гуруҳ томонидан Хоразм вилоятининг шаҳар-туманларида хизмат олиб бораётган терговчилар юритувидаги жиноят ишлари ва терговга қадар текширув ҳужжатлари бўйича дастлабки тергов ҳаракатларини олиб бориш аҳволи ўрганилиб, мавжуд муаммолар, хато ва камчиликлар муҳокама этилиб, тергов сифати ва иш самарадорлигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бунда, Жиноят-процессуал кодексида кўрсатилган талабларга риоя этиш, жиноят иши доирасида иштирокчиларнинг барча важларини тергов йўли билан текшириш, далилларни қонуний асосда тўплаш ва холисона баҳолаш, процессуал тартибда расмийлаштириш, ходимлар малакасини доимий ошириб бориш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ишчи гуруҳ аъзолари ҳар бир тергов ходимлари билан суҳбатлашиб, шаҳар-туманлардаги тергов-тезкор гуруҳи фаолиятини ўрганмоқда, шу билан бирга, терговчилар юритувидаги фош этилмасдан қолган ва тўхтатилган жиноят ишлари муҳокама қилиниб, тергов ҳамкорлигини кучайтириш борасида тегишли кўрсатма ва тавсиялар берилди.
Ўрганишда, “Электрон жиноий-ҳуқуқий статистика” ягона ахборот тизими ва “E-material” электрон тизими билан ишлаш, унинг имкониятлари ҳақида тушунтиришлар берилиб, ушбу соҳада юзага келаётган муаммолар муҳокама этилди.
Вилоятда тергов сифатини ошириш ва ишни самарали ташкил қилиш борасидаги ўрганишлар давом эттирилмоқда.

Сотрудниками Следственного департамента изучается исполнение поручений по повышению качества следствия в Хорезмской области и оказывается практическая помощь
Рабочей группой было изучено состояние проведения первоначальных следственных действий по уголовным делам и материалам доследственных проверок, находящимся в производстве следователей, осуществляющих деятельность в городах и районах Хорезмской области. Обсуждены имеющиеся проблемы, ошибки и недостатки, даны указания по повышению качества следствия и эффективности работы.
При этом особое внимание было уделено соблюдению требований Уголовно-процессуального кодекса, проверке всех доводов участников в рамках уголовного дела следственным путём, законному сбору и объективной оценке доказательств, их процессуальному оформлению, а также постоянному повышению квалификации сотрудников.
Члены рабочей группы провели беседы с каждым следователем, изучают деятельность следственно-оперативных групп в городах и районах. Кроме того, были обсуждены нераскрытые и приостановленные уголовные дела, находящиеся в производстве следователей, даны соответствующие указания и рекомендации по усилению следственного взаимодействия.
В ходе изучения были даны разъяснения по работе с Единой информационной системой «Электронная уголовно-правовая статистика» и электронной системой «E-material», рассмотрены возникающие в данной сфере проблемы.
Работа по изучению вопросов повышения качества следствия и эффективной организации деятельности в области продолжается.