Бугун Халқаро божхона органлари ходимлари куни
Ҳар йили 26 январь куни дунёда Халқаро божхона куни (International Customs Day) яъни сайёрамизда божхона органлари ходимларининг касб байрами сифатида нишонланади.
Бугунги кунда халқаро божхона ташкилотига 183 давлат аъзо бўлиб, улар халқаро савдонинг 98%дан ортиғини бошқаради. Уларнинг ¾ қисми ривожланаётган мамлакатлардир.
Халқаро божхона куни нафақат бутун дунё бўйлаб божхона хизматларининг бирдамлигини намойиш қилиш, йил якунларини сарҳисоб қилиш ва янги йил учун истиқболли режалар тузиш учун нишонланади балки, жамиятнинг ижтимоий ҳамда иқтисодий ривожланишидаги божхона органларининг ўрнини омма эътиборига етказишда муҳим ўрин тутади.
Бугунги кунда 800 мингдан ортиқ инсон ўзининг касб байрамини нишонламоқда – бу бутун дунё божхоначиларининг умумий сони ҳисобланади.
Фурсатдан фойдаланиб, Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати тизимларида фаолият юритаётган барча божхоначиларни касб байрамлари билан самимий муборакбод этамиз. Хизмат фаолиятида улкан зафарлар ва муваффақиятлар ёр бўлишини тилаймиз. Юрт равнақи йўлида фидойилик билан хизмат қилишдан чарчаманг!

Сегодня Международный день таможенной службы
Ежегодно 26 января во всем мире отмечается Международный день таможенника (International Customs Day) — профессиональный праздник всех работников таможенных служб планеты.
В настоящее время Всемирная таможенная организация объединяет 183 государства-члена, которые управляют более 98% всей международной торговли. Три четверти из них являются развивающимися странами.
Международный день таможенника является поводом не только для проявления международной солидарности таможенных служб всего мира, подведения итогов работы за год и составления планов на предстоящий, но и для привлечения внимания общественности к значимости роли таможни в экономическом и социальном развитии общества.
Сегодня свой профессиональный праздник отмечают более 800 тысяч человек — такова общая численность таможенников во всем мире.
Пользуясь случаем, искренне поздравляем всех сотрудников таможенной службы Республики Узбекистан с их профессиональным праздником. Желаем Вам больших побед, успехов в реализации всех намеченных планов, крепкого здоровья, благополучия Вам и Вашим семьям!