Чилонзор туманида содир бўлган ЙТҲ ҳақида маълумот
Тошкент шаҳар ИИББ матбуот хизматининг хабарига кўра, 9-январь куни соат 23.30 да Чилонзор тумани Бунёдкор кўчасида жойлашган Халқлар дўстлиги саройи қаршисида иккита автомобиль иштирокида йўл-транспорт ҳодисаси рўй берди. “Ласетти” русумли автомобиль (давлат рақами 01 В 889 WA) ҳайдовчиси 44 ёшли Д. М. Ислом Каримов кўчасига бурилишдан олдин светофоргача бир неча метр масофа қолганида тор жойда тўхтаган. Тезликни ошириб ҳаракатланиб келаётган “БМВ” автомобили (давлат рақами 01 Т 777 ЕВ, Шайхонтоҳур туманида яшовчи 63 ёшли К.М. номига расмийлаштирилган) “Ласетти”га тўқнашиши оқибатида автомобилларда ёнғин келиб чиққан.
“Ласетти” русумли автомобиль ҳайдовчиси ва 6 ёшли йўловчиси Д.М. Тошкент шаҳар ИИББ ЙПХ ва Миллий гвардия ходимлари томонидан қутқарилгач, жароҳат ва куйишлар билан шифохонага етказилганлар. Яна икки нафар йўловчилар – 44 ёшли И.М. ва 8 ёшли Я.М. воқеа жойида ҳаётдан кўз юмдилар.
“БМВ” автомобили ҳайдовчиси воқеа жойидан яширинди. ЙТҲ содир бўлганида автомобилни бошқарган ҳайдовчининг шахсини аниқлаш бўйича чоралар кўрилмоқда.
ЙТҲнинг тахминий сабаби: “БМВ” автомобили ҳайдовчиси тезликни кескин оширган.
ЙТҲ факти бўйича Чилонзор тумани ИИО ФМБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 266-моддаси (“Транспорт воситалари ҳаракати ёки улардан фойдаланиш хавфсизлиги қоидаларини бузиш”) “а” банди 3-қисми билан жиноий иш қўзғатилди.

Информационное сообщение о ДТП в Чиланзарском районе
Как сообщает пресс-служба ГУВД города Ташкента, 9 января в 23.20 часов на улице Бунёдкор в Чиланзарском районе напротив Дворца дружбы народов произошло дорожно-транспортное происшествие с участием двух автомобилей. Водитель «Ласетти» (госномер 01 В 889 WА) 44-летний Д. М. остановился в узком месте в нескольких десятках метров от светофора перед поворотом на ул. Ислама Каримова. Ехавший со значительным превышением скорости автомобиль «БМВ» (госномер 01 Т 777 ЕВ, зарегистрированный на жительницу Шайхантахурского района 63-летнюю К. М.) совершил столкновение с «Ласетти», в результате чего произошло возгорание автомобилей.
Водитель автомобиля «Ласетти» и пассажир 6-летняя Д. М. были спасены сотрудниками ППС ГУВД г. Ташкента и Национальной гвардии и с травмами и ожогами доставлены в больницу. Еще два пассажира – 44-летняя И. М. и 8-летняя Я. М. скончались на месте.
Водитель автомобиля «БМВ» с места ДТП скрылся. Принимаются меры по установлению личности водителя, управлявшего автомобилем в момент ДТП.
Предварительная причина ДТП: значительное превышение скорости водителем автомобиля «БМВ».
По факту ДТП следственным отделом при УКД ОВД Чиланзарского района возбуждено уголовное дело по части 3, пункт «а» статьи 266 («Нарушение правил безопасности движения или эксплуатации транспортных средств, повлекшее человеческие жерты») Уголовного кодекса Республики Узбекистан.