Ўзбекистон делегацияси аъзолари БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши Универсал даврий шарҳ бўйича ишчи гуруҳи 44-сессиясида иштирок этдилар
Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларини бажариш борасида, хусусан, болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, болалар ва аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, қийноқларга қарши курашиш ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг бошқа йўналишларида самарали чоралар кўрмоқда. Ушбу баҳо БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши Универсал даврий шарҳ бўйича ишчи гуруҳининг 44-сессиясида Ўзбекистоннинг 4-миллий маърузаси кўриб чиқилиши асносида янгради.
Ўзбекистоннинг 4-миллий маърузаси кўриб чиқилишига бағишланган ушбу сессияда иштирок этиш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директори Акмал Саидов бошчилигидаги мамлакатимиз делегацияси 2023 йил 8-10 ноябрь кунлари Женевада бўлди.
Ўзбекистон БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг Универсал даврий шарҳ бўйича ишчи гуруҳи томонидан 6 ноябрдан – 17 ноябрга қадар ўтказиладиган сессияда миллий маърузалари кўриб чиқиладиган 14 давлатдан бири ҳисобланади. Мамлакатимизнинг Универсал даврий шарҳ бўйича биринчи, иккинчи ва учинчи миллий маърузалари 2008 йил декабрь, 2013 йил апрель ва 2018 йил май ойларида кўриб чиқилган.
Ўзбекистоннинг миллий маърузаси юзасидан 84 та давлат вакиллари сўзга чиқди. Деярли барча делегациялар вакиллари Ўзбекистон томонидан Универсал даврий шарҳ бўйича 2013 ва 2018 йилларда бўлиб ўтган муҳокамалар даврида берилган тавсияларни изчил бажариш, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши билан очиқ ва амалий мулоқотни ривожлантириш бўйича қўйилган амалий қадамларни ижобий баҳоладилар.
Бир қатор давлатлар Ўзбекистонда инсоннинг асосий ҳуқуқлари ва эркинликларини кафолатлашга қаратилган конституциявий ислоҳот ўтказилганини олқишлади.
Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегияси ва “Ўзбекистон – 2030” стратегияси мисолида мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини рағбатлантириш ва таъминлашга ҳамда бу соҳадаги халқаро мажбуриятларини бажаришга содиқлиги яққол намоён бўлаётгани алоҳида таъкидланди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга ихтисослашган БМТ тузилмалари билан ҳамкорликни ривожлантириш ва кенгайтириш борасидаги саъй-ҳаракатлари эътироф этилди. Бунга БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Фолькер Тюркнинг 2023йил март ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи ёрқин мисол бўла олади.
Ўзбекистоннинг, айниқса, пахта терими даврида болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатига барҳам бериш, шунингдек, одам савдосига қарши курашиш борасидаги ютуқлари БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо мамлакатлар томонидан ижобий баҳоланди.
Миллий маъруза муҳокамаси давомида Ўзбекистон томонидан: БМТ Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш; болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, Болалар омбудсманини таъсис этиш, оналар ва болалар ўлимини камайтириш; инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимнинг узлуксиз тизимини шакллантириш; аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш; сўз ва оммавий ахборот воситалари эркинлигини қўллаб-қувваташ; коррупцияга қарши кураш олиб бориш; қийноқларга қарши курашиш каби соҳаларда кўрилаётган чораларнинг самарадорлиги эътироф этилди.
Сессия иштирокчилари Ўзбекистон Ҳукуматининг ногиронлиги бўлган инсонлар ҳуқуқларини таъминлаш ва уларга имкониятларни янада кенгайтириш масалаларига қаратаётган эътиборини ҳамда Ўзбекистон томонидан Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ратификация қилинганини мамнуният билан қайд этдилар.
Муҳокамалар чоғида Ўзбекистоннинг қатор халқаро шартномаларга қўшилиши юзасидан айрим давлатлар томонидан тавсиялар берилди.
Аксарият давлатлар Ўзбекистонда амалга оширилаётган демократик ислоҳотларни қўллаб-қувватлади. Мамлакатимиз иқтисодиётини барқарор ривожлантириш, кучли ижтимоий сиёсат олиб бориш, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлашнинг институтционал ва ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш соҳаларида амалга оширилаётган янгиланишларни изчил давом эттириш тавсия этилди.

Делегация Узбекистана приняла участие на 44-й сессии Рабочей группы по универсальному периодическому обзору Совета ООН по правам человека
Узбекистан принимает эффективные меры выполнению своих международных обязательств по правам человека, в частности, ликвидации детского и принудительного труда, защите прав детей и женщин, борьбы с пытками и другим направлениям защиты прав человека. Такая оценка была дана в ходе рассмотрения 4-го национального доклада Узбекистана на 44-й сессии Рабочей группы по УПО (Универсальный периодический обзор) Совета ООН по правам человека.
Для участия в рассмотрении 4-го национального доклада Узбекистана в Женеве 8-10 ноября т. г. находилась делегация страны во главе с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра по правам человека Акмалем Саидовым.
Узбекистан является одним из 14 государств, обзор которых проводится Рабочей группой УПО в ходе ее сессии с 6 по 17 ноября 2023 года. Первый, второй и третий обзоры УПО в Узбекистане состоялись в декабре 2008 года, апреле 2013 года и мае 2018 года соответственно.
По докладу Узбекистана выступили представители 84 стран. Практически все выступившие делегации позитивно оценили предпринятые Узбекистаном шаги по реализации рекомендаций, полученных в ходе предыдущих циклов УПО в 2013 и 2018 гг., развитию открытого и конструктивного диалога с Советом ООН по правам человека (СПЧ).
Рядом государств была приветствована проведенная в Узбекистане конституционная реформа, гарантирующая основные права и свободы человека.
Особо отмечена Стратегия развития Нового Узбекистана и Стратегия «Узбекистан-2030», которые демонстрируют приверженность страны поощрению и обеспечению прав человека, и выполнению своих международных обязательств в этой сфере.
Также поддержаны усилия Узбекистана по развитию и расширению сотрудничества с правозащитными структурами ООН, ярким примером которых является визит в Узбекистан Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка в марте 2023 г.
В положительном ключе были восприняты странами-членами СПЧ достижения Узбекистана в вопросах искоренения детского и принудительного труда, особенно при сборе хлопка, а также борьбы с торговлей людьми.
В ходе анализа доклада были признаны эффективными принимаемые Узбекистаном меры по: реализации Целей устойчивого развития ООН; защите прав детей, учреждению Детского омбудсмана, сокращению материнской и детской смертности; формированию непрерывной системы образования по правам человека; обеспечению прав женщин и гендерного равенства, предупреждению насилия в отношении женщин; поощрению свободы слова и СМИ; противодействию коррупции; борьбе с пытками.
Участники сессии приветствовали внимание Правительства Узбекистана к вопросам обеспечения прав и расширения возможностей для инвалидов и ратификацию Конвенции о правах инвалидов.
В ходе обсуждения прозвучали рекомендации отдельных стран о присоединении Узбекистана к ряду международных договоров.
Большинство стран выступили с поддержкой осуществляемых демократических реформ и рекомендовали Узбекистану продолжать начатые преобразования в области устойчивого развития экономики, сильной социальной политики, совершенствования институциональных и правовых основ обеспечения прав и свобод человека.