Фирибгарга суд ҳукми ўқилди.
Жиноят ишлари бўйича Навоий вилоят Хатирчи тумани суди, қассоблик билан шуғулланишини айтиб қорамол боқувчиларни чув туширган 29 ёшли Наврўзбек Ч.,га нисбатан ҳукм чиқарди.
Наврўзбек Ч., 2019 йил июнь ойининг бошида фуқаро Ж.Қ.,га ўзини қассоб эканлигини айтиб, унинг икки бош қора молларини 13.000.000 сўмга ҳисоблаб, пулларни 20 кун давомида тўлаб беришини ваъда қилиб, Ж.Қ.ни алдаб, икки бош қора молларни фирибгарлик йўли билан эгаллаган.
Бундан ташқари, Наврўзбек Ч., жиноий фаолиятини давом эттириб такроран, фуқаро Б.Қ.,нинг нархи 6.500.000 сўмлик бир бош қора моли ва 4.000.000 сўм нақд пули, Ж.Қ.,нинг 5.000.000 сўм нақд пуллари ҳамда фуқаро Қ.Р.,нинг нархи 2.800.000 сўмлик бир бош қора молини фирибгарлик йўли билан эгаллаб, пулларни ўзининг эҳтиёжларига ишлатиб юборган.
Дастлабки тергов жараёнида Наврўзбек Ч., томонидан жабрланувчиларга нисбатан етказилган моддий зарар тўлиқ қопланган ва унга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 1-қисми ва 168-моддаси 3-қисми «б» банди (фирибгарлик) билан айблов эълон қилиниб, “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Тергов якунига кўра, жиноят иши айблов хулосаси билан суд муҳокамасига юборилган.
Жиноят ишлари бўйича Хатирчи туман суди томонидан Наврўзбек Ч.,нинг оилавий аҳволи, қилган ишидан пушаймондалиги, етказилган моддий зарарни тўлиқ қоплаганлигини инобатга олиб, содир этган жинояти оғир жиноятлар туркумига кирсада, инсонпарварлик принципи асосида унга нисбатан озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган энг кам ойлик иш ҳақининг 20 фоизини давлат даромадига ушлаб қолган ҳолда 2 (икки) йил 3 (уч) ой муддатга аҳлоқ тузатиш ишлари жазоси тайинланган.

Суд вынес приговор мошеннику.
Суд по уголовным делам Хатырчийского района Навоиской области вынес приговор в отношении мошенника, 29-летнего Ч.Наврузбека, представлявшегося местным скотоводам в качестве мясника.
Так, Наврузбек Ч., в июне месяце 2019 года, зная что Ж.К. занимается скотоводством, вошел в доверие последнего представившись мясником, после чего завладел 2 головами крупного рогатого скота, оценив их в 13.000.000 сум и пообещав выплатить данную сумму в 20-дневный срок. Однако, своего обещания он не сдержал и, продав полученную в своё распоряжение преступным путем скотину, продал её, а вырученные деньги истратил на свои нужды.
Кроме этого, Наврузбек Ч., продолжая свои преступные деяния, повторно, по тому же сценарию, завладел скотиной, стоимостью 6.500.000 сум и наличными деньгами суммой 4.000.000 сум, принадлежащими гражданину Б.К.; скотиной, стоимостью 5.000.000 сум, принадлежащей гражданину Ж.К. и скотиной, стоимостью 2.800.000 сум, принадлежащей гражданину К.Р. Всю скотину Наврузбек Ч. продавал, а выручку и полученные деньги присваивал.
По данному факту было возбуждено уголовное дело, лжемясник Наврузбек Ч. возместил весь нанесенный им материальный ущерб. По результатам расследования Ч.Наврузбеку было предъявлено обвинение по ч.1 ст.168 и п. «б» ч.3 ст. 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество) и была избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу». После завершения расследования уголовное дело с обвинительным заключением было направлено в суд по подсудности.
Суд по уголовным делам Хатырчийского района признал Наврузбека Ч. виновным, но при вынесении приговора учёл семейное состояние, факт чистосердечного признания содеянного и полного возмещения нанесенного материального ущерба, и руководствуясь принципом гуманности, назначил наказание в виде исправительных работ сроком 2 года 3 месяца с удержанием 20 процентов заработной платы в доход государства.