Катта миқдордаги гиёҳванлик воситалари ўтказишнинг олди олинди.
Сурхондарё вилояти. 2020 йилнинг 26 февраль куни тахминан соат 11:30ларда ИИБ ходимлари томонидан Термиз шаҳрида ўтказилган тезкор тадбир жараёнида, Афғонистон Республикаси фуқаро 52 ёшли Н.А., 98,50 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситасини 14.000.000 сўм эвазига сотаётган вақтида ушланган.
Текширув жараёнида, Н.А., ушбу гиёҳвандлик воситасини белгиланган божхона назоратидан яширин равишда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кирганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Термиз шаҳри бўйича ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 246-моддаси
2-қисми (контрабанда йўли билан катта миқдордаги гиёҳвандлик воситасини ўтказиш) ва ЖКнинг
25, 273-моддаси 5-қисми (катта миқдордаги гиёҳвандлик воситасини ўтказишга суиқасд қилиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Дастлабки тергов жараёнида Н.А.,га нисбатан айблов эълон қилинган ва “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси танланган.

Пресечена попытка сбыта наркотиков в крупном размере.
Сурхандарьинская область. 26 февраля 2020 года примерно в 11:30 часов, в ходе оперативного мероприятия, проведённого на территории города Термез сотрудниками ОВД, при сбыте 98,50 грамм наркотического средства “гашиш” за 14.000.000 сум был задержан гражданин Афганистана 52-летний Н.А.
В ходе следствия было установлено, что Н.А. незаконно путём сокрытия от таможенного контроля перенес данное наркотическое средство на территорию Республики Узбекистан.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Термез было возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 246 (Контрабанда наркотических средств в крупном размере) и ст.25, ч.5 ст.273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (покушение на сбыт наркотических средств в крупном размере). Н.А. предъявлено обвинение и в отношении него избрана мера пресечения в виде “заключения подл стражу”. Предварительное следствие продолжается.