Хоразмдаги “самосуд” чи аёлларга хукм ўқилди
Хоразм вилояти Қўшкўпир тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 277-моддаси 2-қисми “б,г” бандлари (безорилик) билан қўзғатилган жиноят иши юзасидан олиб борилган тергов ҳаракатлари давомида, Д.Каромат, Д.Олма, Д.Раъно ва Р.Наргизалар бир гуруҳ бўлиб, 2020 йил 9 июнь куни соат 22:40да, жамоат жойи ҳисобланган Қўшкўпир тумани “Оқдарбанд” қишлоғи ҳудудида жамиятда юриш-туриш қоидаларини қасддан менсимасдан О.Ҳамидани Д.Кароматнинг ўғлининг оиласини бузганликда, уч нафар фарзанди етим қолаётганликда айблаб жанжаллашиб, уни уриб дўппослаб, жамиятга нисбатан очиқдан-очиқ хурматсизлик қилаётганлигини англаганликлари ҳолда Ҳ.Отаниёзовани кийимларини йиртиб, қўлларида бўлган таёқ билан танасининг турли жойларига уриб, қайчи билан сочларини кесиб ташлаб, қасддан безорилик жиноятини содир қилганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан қўзғатилган жиноят иши юзасидан тергов ҳаракатлари ўтказилиб, тегишли тартибда айблов хулосаси билан судга юборилган.
Жиноят ишлари бўйича Қўшкўпир тумани судининг ҳукмига кўра, Д.Каромат, Д.Олма, Р.Наргизаларга 1 (бир) йил 6 (олти) ой ва Д.Раънога 1 (бир)  йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинланиб, жабрланувчи О.Ҳамиданинг уларга нисбатан ҳеч қандай даъвоси йўқлиги инобатга олинган.
Ҳурматли фуқаролар ўзингизни жабрланувчи ҳис қилиб айбланувчига айланиб қолманг, ўзингизга гўёки тегишли бўлган ҳақ ҳуқуқларни ўзбошимчалик билан амалга оширишга уринманг, ҳар қандай вазиятда ҳам тегишли давлат идораларига мурожаат қилишингиз сўралади.

Оглашен приговор суда в отношении женщины «взявших право» самовольно вершить правосудие
В ходе расследования уголовного дела возбужденного Следственным отделом при ОВД Кушкупирского района Хорезмской области по пунктами «б,г» части 2 статьи 277 (хулиганство) Уголовного кодекса Республики Узбекистан было установлено, что 9 июня 2020 года примерно в 22:40 часов Д.Каромат, Д.Олма, Д.Раъно и Р.Наргиза будучи в общественном месте, а именно на территории села «Окдарбанд» Кушкупирского района, пренебрегая общепринятыми правилами поведения в обществе, мотивируя тем, что О.Хамида разрушает семью сына Д.Каромат, оставляя троих его детей сиротами, учинив с ней ссору, совершая действия отличающееся по своему содержанию исключительным цинизмом, выражающимся в демонстративном пренебрежении к общепринятым нормам нравственности, находившимся у вышеуказанных женщин палкой начали наносить О.Хамиде телесные повреждения, затем обрезав ей волосы находящимся у них ножницами, умышленно совершили хулиганство, нанеся последней легкие телесные повреждения.
По данному уголовному делу было проведено ряд следственных действий и по итогам предварительного следствия было составлено обвинительное заключение и передано в суд.
Учитывая, что у О.Хамиды в отношении женщин нет никаких претензий, Суд по уголовным делам Кушкупирского района приговорил Д.Каромат, Д.Олма, Р. Наргизу к 1 году 6 месяцам, а Д.Раъно 1 году ограничения свободы.
Уважаемые граждане, верша самосуд самовольно Вы рискуете преступить закон, тем самым уполномочивая государственные органы реализовывать принцип неотвратимости ответственности в отношении Вас.