Oliy Majlis Senati delegatsiyasi Qozog‘iston Respublikasiga yetib keldi
Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati Raisining taklifiga binoan 2019-yil 4-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi Oliy Majlis Senati delegatsiyasi qo‘shni mamlakatga rasmiy tashrif bilan keldi. Bu haqda Oliy Majlis Senatining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Nur-Sulton shahrining xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasini Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati Raisi o‘rinbosari A. Shakirov, O‘zbekiston Respublikasining Qozog‘iston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi S. Nizamxodjayev va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldilar.
Tashrif davomida Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti rahbariyati va senatorlar bilan uchrashuvlar o‘tkaziladi, ikki tomonlama hamkorlik kun tartibida turgan, shu jumladan parlamentlararo aloqalarga doir dolzarb masalalar muhokama etiladi.
“2019-2020-yillarda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Senati o‘rtasida parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha amaliy tadbirlar rejasi (“Yo‘l xaritasi”) imzolash rejalashtirilmoqda.

Делегация Сената Олий Мажлиса прибыла в Республику Казахстан
4 ноября 2019 года делегация Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан во главе с Председателем Сената Танзилей Нарбаевой по приглашению Председателя Сената Парламента Республики Казахстан прибыла с официальным визитом в эту страну. Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
В международном аэропорту города Нур-Султан делегацию Республики Узбекистан встретили заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан А. Шакиров, Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Узбекистан в Республике Казахстан С. Низамходжаев и другие официальные лица.
В ходе визита будут проведены встречи с руководством Парламента Республики Казахстан, сенаторами, обсуждены актуальные вопросы повестки двустороннего взаимодействия, в том числе межпарламентских связей.
Планируется подписание «Плана практических мероприятий («Дорожная карта) по развитию межпарламентского сотрудничества между Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Сенатом Парламента Республики Казахстан на 2019-2020 гг».