Oʼzbekiston Respublikasi fuqarosining xorijga chiqish tartibi toʼgʼrisidagi Nizomga oʼzgartirish kiritilishi rejalashtirilmoqda.
Normativ-huquqiy hujjatlar muhokamasi saytiga joylashtirilgan Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʼzbekiston Respublikasi fuqarolarining xorijga chiqish tartibi toʼgʼrisidagi nizomga oʼzgartirishlar kiritish haqida”gi qarori loyihasida, respublikamizning boshqa hududlarida vaqtincha yashayotgan fuqarolarga qulay sharoitlar yaratish maqsadida oʼzgartirishlar kiritilmoqda.
Bunda, xorijga chiqish biometrik pasportini olish uchun fuqarolar doimiy propiskada turgan yoki turgan joylari boʼyicha hisobga olingan joylaridagi maʼlumotlarni yigʼish punktiga murojaat qiladilar.
Bundan tashqari, xorijga chiqish biometrik pasporti yoʼqolgan taqdirda yangisini olish uchun fuqarolar doimiy propiskada turgan yoki turgan joylari boʼyicha hisobga olingan joylaridagi maʼlumotlarni yigʼish punktiga murojaat qiladilar.

Планируется внесение изменений в Положение о порядке выезда за границу граждан Республики Узбекистан
Согласно проекту Постановления Президента Республики, Узбекистан «О внесении изменений в положения о порядке выезда за границу граждан Республики Узбекистан» Опубликованного на сайте обсуждение проектов нормативно-правовых документов, планируется внести изменения в целях создания благоприятных условий гражданам, временно проживающим в других регионах республики.
Таким образом изменения предусматривают, что при получении биометрического паспорта для выезда за границу граждане будут обращатся в пункт сбора данных по месту постоянной прописки или по месту учета пребывания.
Кроме этого, при утере биометрического паспорта для выезда за границу гражданам будет необходимо обращатся в пункты сбора данных по месту постоянной прописки или по месту учета пребывания.