437 грамм гиёҳвандлик воситасини 117 бўлакка бўлиб, мўмай даромад орттирмоқчи бўлди-ю, аммо ....
Сирдарё вилояти. 2021 йилнинг 26 январь куни соат 19:30да  Сирдарё вилояти ИИБ ЖҚБ ходимлари томонидан Сирдарё туманида жойлашган “Сирдарё ЙПХ” масканида 39 ёшли Заҳриддин К.,нинг бошқарувида бўлган “Cobalt” русумли транспорт воситаси тўхтатилиб, ушбу транспорт воситасининг руль чамбарагининг остки қисмида жами 117 дона гугурт қутиси ва 2 дона қоғоз бўлакларига жойлаштирилган яшил рангли, ўткир ҳидли, ўтсимон модда борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Судга оид кимёвий экспертизанинг хулосасига кўра, фуқаро Заҳриддин К.,дан олинган ўсимлик моддалари таркибида фаол гиёҳванд модда, тетрагидроканнабинол мавжуд бўлиб, ушбу моддалар “марихуана” деб аталиши ва унинг умумий оғирлиги 437,61 граммни ташкиш қилиши кўрсатилган.
Ушбу ҳолат юзасидан Сирдарё вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Заҳриддин К.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 273-моддаси 5-қисми (гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзлаб қонунга хилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар қилиш, шунингдек уларни қонунга хилоф равишда ўтказиш) билан жиноят иши қўзғатилган, терговга киришилган.
Тергов ҳаракатлари давомида Заҳриддин К.,га нисбатан айблов эълон қилиниб, келгусида жиноий фаолиятига чек қўйиш мақсадида унга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси танланган.

Задержан наркоторговец, упаковавший 437 грамма марихуаны в 117 спичечных коробков
Сырдарьинская область. 26 января 2021 года в 19:30 часов, сотрудниками УУР ОВД области, на блок посту «Сырдарья» расположенного в Сырдарьинском районе, был остановлен автомобиль марки «Cobalt», под управлением которого находился 39 летний Захриддин К., и присутствии понятых был произведен досмотр автомобиля, в ходе которого из «торпедки» расположенного под рулевым отсеком, были обнаружены специфические вещества зеленого цвета, которые были упакованы в спичечные коробки в количестве 117 штук, а также 2 листа бумаги, со специфическим растением, с резким запахом.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы, было установлено, что вещество, изъятое у гражданина Захриддина К., содержит в составе тетрагидроканнабинол и называется “марихуаной” общий вес которых составляет 437,61 грамм.
По данному факту Следственным управлением при УВД Сырдарьинской области в отношении Захриддина К., было возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренное ч.5 ст.273 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
На стадии предварительного следствия Захриддину К., было предъявлено обвинение и избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».