Терговчига пора таклиф қилган шахс ушланди
Самарқанд вилояти. 2020 йилнинг 18 март куни Самарқанд вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси иш юритувида бўлган Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 169-моддаси 4-қисми “а” банди (ўғирлик) билан қўзғатилган жиноят иши юзасидан тузилган тергов-тезкор гуруҳи ходимлари томонидан Самарқанд вилояти Пахтачи туманида яшовчи бир неча фуқароларни яшаш уйлари ва ёрдамчи хўжаликларида ўтказилаётган тинтув тергов ҳаракати давомида Пахтачи тумани “Зарафшон” маҳалласи, “Истиқлол” кўчасида яшовчи 43 ёшли З.Ж., ни яшаш уйидан таркибида олтин моддаси бўлиши мумкин бўлган 950 килограм тошлар борлиги аниқланиб, жиноят иши бўйича тергов гуруҳига жалб қилинган Самарқанд вилояти ИИБ Транспортда хавфсизликни таъминлаш бошқармаси ҳузуридаги Тергов гуруҳи катта терговчиси томонидан тегишли тартибда ҳужжатлаштириб олинаётган вақтда фуқаро З.Ж., терговчига ҳолатни расмийлаштирмасликни, бунинг эвазига 500 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни пора сифатида беришини таклиф қилган, лекин терговчи унга бу ҳаракати ноқонунийлиги, пора олиш-бериш жиноят эканлигини тушунтиришига қарамасдан фуқаро З.Ж., 500 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни беришини такроран маълум қилган.
Терговчи ўзининг уяли алоқа воситасига З.Ж., билан ўрталарида бўлиб ўтган суҳбатни ёзиб олган ва уни DVD дискка кўчириб, З.Ж.,га нисбатан қонуний чора кўришликни сўраб, вилоят ИИБ бошлиғининг номига билдирги билан мурожаат қилган.
Мазкур билдирги асосида 2020 йил 18 март куни тахминан соат 15:00 ларда Ўзбекистон Республикаси ИИВ Ўз хавфсизлиги бошқармаси Самарқанд вилоят бўйича бўлими ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро З.Ж., Нарпай туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими ходимларини хизмат хонасида 7.000.000 сўм миқдоридаги пулларни терговчига пора тариқасида берган вақтда тадбир иштирокчилари томонидан ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Нарпай туман прокуратураси томонидан фуқаро  З.Ж.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 211-моддаси 1-қисми (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Задержан мужчина предлагавший взятку следователю
Самаркандская область. 18 марта 2020 года в рамках уголовного дела по п. «а» ч.4 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража), находящегося в производстве Следственного управления при УВД Самаркандской области, были специально составленными следственными группами были проведены обыски по нескольким адресам в Пахтачинском районе, так при обыске дома 43-летнего З.Ж. расположенного по улице «Истиклол» махалли «Зарафшон» Пахтачинского района, была обнаружена руда весом 950 килограмм, в составе которой возможно имелось золото. При соответствующем оформлении данного факта старшим следователем Следственной группы при управлении обеспечения безопасности на транспорте, привлеченного в следственную группу, З.Ж. предложил следователю 500 долларов США взамен не оформления факта обнаружения руды, но несмотря на то что следователь не раз пояснил З.Ж., что данное предложение является не законным и представляет собой другое преступление, З.Ж. настаивал на даче взятки в размере 50 долларов США.
Следователь, в своию очередь записал состоявшийся разговор на свой мобильный телефон и переписал на DVD-диск и обратился к руководству ОВД с рапортом о принятии соответствующих мер в отношении З.Ж.
На основании данного рапорта, 18 марта 2020 года примерно в 15:00 часов сотрудниками ССБ МВД Республики Узбекистан по Самаркандской области было проведено оперативное мероприятие, в ходе которого в служебном кабинете Следственного отдела при ОВД Нарпайского района З.Ж. был задержан с поличным при передаче следователю 7.000.000 сум.
По данному факту Прокуратурой Нарпайского района в отношении З.Ж. было возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 211 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (дача взятки), в настоящее время ведется предварительное следствие.