Фермер хўжалиги раҳбарига нисбатан жиноят иши қўзғатилди
Сурхондарё. Бандихон туманида яшовчи 49 ёшли Б.Э., “Бахт Диёрбек шанс” фермер хўжалиги раҳбари лавозимида ишлаган вақтида, 51 ёшли Ў.Қ. билан жиноий тил бириктириб, ушбу фермер хўжалигига қарашли 138-дала контуридан 3 нафар фуқароларга жами 69 сотих ер майдонини ажратиб беришни, улардан 1.500 АҚШ доллари ва 71.000.000 сўм пулларни олиб, ер тузиш ва кўчмас мулк кадастри Бандихон туман бўлимидаги таниши 35 ёшли И.Н. орқали томорқа сифатида расмийлаштириб беришни ваъда қилиб, олган пуллардан 600.000 сўмини кадастр ҳужжатларини тайёрлаб бериш учун И.Н., га бериб, томорқаларни расмийлаштириб бермасдан, қолган пулларни ўзларининг эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганлар.
Мазкур ҳолат юзасидан Б.Э., Ў.Қ. ва И.Н., ларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “а,в” бандлари (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда Бандихон туман ИИБ ҳузуридаги Тергов гуруҳи томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Возбуждено уголовное дело в отношении руководителя фермерского хозяйства
Сурхандарьинская область. Житель Бандиханского района 49-летний Б.Э., будучи руководителем фермерского хозяйства “Бахт Диёрбек шанс”, войдя в предварительный сговор со своим знакомым 51-летним У.К., обещав 3 гражданам выделить земельные участки общей площадью 69 соток с 138-го контура хозяйства, получили от последних 1.500 долларов США и 71.000.000 сум, из которых 600.000 сум передали за оформление земельных участков, знакомому работающему в отделе землеустройства и кадастра недвижимости района 35-летнему И.Н., однако земельные участки не оформив истратили денежные средства на свои нужды.
По данному факту в отношении Б.Э., У.К. и И.Н. возбуждено уголовное дело по п.п. «а,в» ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество). В настоящее время Следственной группой при ОВД Бандиханского района ведётся предварительное следствие.