ЙҲХБ ходимлари йўловчида гиёҳвандлик модда борлигини аниқладилар
Фарғона вилояти. 2021 йилнинг 15 март куни соат 21:20 ларда Қувасой шаҳар Арсиф МФЙ., ҳудудида хизмат олиб бораётган ЙҲХБ ходимлари томонидан “Matiz” русумли автомашина тўхтатилиб, ҳайдовчининг ҳужжатлари текширилаётган вақтда, ушбу автомашинада бўлган йўловчи Қирғизистон Республикаси фуқароси 37 ёшли Фаизулло А., ўзининг хатти-ҳаракатлари билан шубҳа уйғотганли туфайли, холислар иштирокида унинг ёни ва қўлидаги сумкаси текширилганда, сумкасининг ичидан целлофан парчасига ўралган ҳамда 6 дона елим идишчалар ичида ўткир ҳидли, жигаррангли моддалар борлиги аниқланиб, ашёвий далил тариқасида расмийлаштириб олинган.
Суд кимёвий экспертиза хулосасида, ушбу ўткир ҳидли вазни 308 грамм бўлган модда “ГАШИШ” гиёҳвандлик моддаси эканлиги кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Қувасой шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Фаизулло А.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисми “а” банди (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) билан жиноят иши қўзғатилиб, процессуал тартибда ушланган.

Во время несения службы сотрудниками СБДД у пассажира автомобиля был обнаружено наркотическое средство
Ферганская область. 15 марта 2021 года в 21:20 часов на территории махалли «Арсиф» города Кувасая, для проверки документов сотрудниками СБДД был остановлен автомобиль марки «Matiz». В ходе исполнения своих служебных обязательств находившийся в автомобиле гражданин Республики Киргизии 37-летний Файзулло А. своим поведением вызвал подозрение, на что, сотрудники в присутствии понятых произвели его личный досмотр, а так же досмотр его личной сумки где было обнаружено 6 маленьких пластиковых контейнеров, а так же кусок полиэтиленового пакета , где находилось вещество с резким запахом коричневого цвета, которое было изъято в качестве вещественного доказательства.
Согласно заключению судебно-химической экспертизы установлено, что изъятое вещество с резким запахом коричневого цвета является «гашишем», общий вес которого составляет 308 грамм.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УВД Кувасайского района в отношении Файзуллы А. возбужденно уголовное дело по п. «а» ч.2 ст. 276 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, последний был задержан в процессуальном порядке.