Самарқандда хонадондан 120 млн. сўмлик тилла-тақинчоқлар ўғирланди
Самарқанд вилояти. Жорий йилнинг 11 март куни Самарқанд шаҳар “Обод Маскан” маҳалласида яшовчи 41-ёшли фуқаро М.Н., Самарқанд шаҳар ИИО ФМБ “102” қисқа рақамига мурожаат қилиб, ўз аризасида шу куни унинг яшаш уйига 08:00дан 13:00 гачага бўлган вақт оралиғида номаълум шахс калит танлаш йўли билан ғайриқонуний равишда кириб, уйнинг ётоқхонасида ўзига тегишли бўлган жами баҳоси 120 млн. сўмга тенг бўлган 15 турдаги тилла-тақинчоқларни яширин равишда талон-торож қилганлигини маълум қилиб, номаълум шахсни аниқлаб, унга нисбатан қонуний чора кўришни ва етказилган моддий зарарни қоплашда амалий ёрдам беришни сўраган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳар ИИО ФМБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан номаълум шахсга нисбатан Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 169-моддаси 3-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Олиб борилган тергов-тезкор ҳаракатлари натижасида, ушбу ўғирликни жабрланувчининг вояга етмаган 17-ёшли қизи С.Р. содир этганлиги аниқланиб, ундан ўғирлик йўли билан қўлга киритиб, сўнгра сотиб юборилган тилла-тақинчоқлардан олинган пул маблағлари унинг дугонасининг уйида сақланаётганлиги маълум бўлиб, 1.300 АҚШ доллари миқдоридаги пуллар тегишли тартибда холислар иштирокида ашёвий далил тариқасида ҳужжатлаштириб олинган.

В Самарканде из квартиры украдено золото на 120 млн. сум
Самаркандская область. 11 марта 2025 года, 41-летняя М.Н. обратилась по номеру «102», сообщив о том, что в тот же день неизвестное лицо, в период с 08:00 по 13:00 часов, незаконно проникнув в её дом расположенный по адресу МСГ «Обод Маскан», города Самарканд, путем подбора ключей, похитило из спальной комнаты 15 видов золотых украшений, на общую сумму 120 млн. сум, после чего скрылось с места преступления.
По данному факту Следственным отделом при УКД ОВД города Самарканда, в отношении неизвестного лица было возбуждено уголовное дело по п. «в» ч.3 статьи 169 УК Республики Узбекистан.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий было установлено, что к краже причастна несовершеннолетняя дочь самой потерпевшей, 18-летняя С.Р., которая, продав краденное за 1.300 долларов США, хранила денежные средства у своей подруги. Вещественные доказательства по уголовному делу и денежные средства были изъяты у участников процесса в соответствующем порядке.