Фуқароларни алдаган яна бир хусусий бандлик агентлигига нисбатан тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда
Самарқанд. 2018 йилнинг декабрь ойидан 2019 йилнинг декабрь ойига қадар бўлган вақт оралиғида фуқаро М.О., таниши О.З., билан бир гуруҳга бирлашиб, ижара олинган Самарқанд шаҳри Беруний кўчасидаги 32А уйда “Consort xususiy bandlik agentligi” МЧЖнинг офисини ташкил қилиб, ўзгаларнинг мулкини фирибгарлик йўли билан эгаллаш мақсадида, хорижда ишлаш истагини билдирган фуқароларга Япония, Германия ва бошқа хорижий давлатларига ишга юборишни ваъда қилишиб, 100 яқин фуқаролардан жами 786.948.000 сўм пулларни қўлга киритишган.
Ҳолат юзасидан Самарқанд вилояти ИИВ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан “Consort xususiy bandlik agentligi” МЧЖ директори М.О. ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “б” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган.
Жиноят иши доирасида жами 95 нафар фуқаролар ариза билан мурожаат қилган бўлиб, шулардан  84 нафар фуқаро сўроқ қилиниб, жабрланувчи деб эътироф этилган бўлса, қолган 11 нафар фуқароларимиз республикамизнинг турли вилоятларида яшаб келаётганлиги сабабли улар билан боғлиқ тергов ҳаракатларини ўзларининг яшаш ҳудуди бўйича ўтказиш чоралари кўрилмоқда.
Дастлабки  тергов давомида жиноят иши бўйича фуқароларга етказилган моддий зарарнинг 366 млн. сўм қопланган.

В отношении очередного частного агентства занятости, обманувшего граждан ведется предварительное следствие
Самаркандская область. С декабря 2018 года по декабрь 2019 года гражданин М.О., арендовав дом 32А, расположенный по улице Беруний города Самарканд, где учредил ООО “Consort xususiy bandlik agentligi”, осуществляющую свою деятельность в городе Самарканд и вступив в преступный сговор со своим знакомым О.З., обещая изъявившим желание гражданам оформить и организовать отправку на заработки в Японию, Германию и другие зарубежные страны и тем самым завладели 786.948.000 сум.
По данному факту Следственным управлением при УВД самаркандской области было возбуждено уголовное дело по п. «б» ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество).
По уголовному делу 95 граждан обратились с заявлениями, 84 из которых допрошены и привлечены в качестве потерпевших, 11 граждан являются выходцами из других областей республики, приняты меры по проведению следственных действий с данными гражданами по их месту проживанию.