Ер майдонларини ноқонуний сотиш ҳолати аниқланди, тергов олиб борилмоқда.
Самарқанд. Пайариқ тумани ИИБ ходимларининг ташаббуси билан ерларни ноқонуний сотилишини олдини олиш юзасидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, тумандаги фермер хўжаликларидан бирининг раиси 41 ёшли М.У., 2015 йил август ойидан буён фуқароларга фермер хўжалигининг суғориб экиладиган ер майдонидан умумий 79 сотих ер майдонини уй-жой қуриш учун ўлчаб берган ва келгусида туман ҳокимининг эгалик ҳуқуқини тасдиқлаш тўғрисида қарорини чиқартириб беришини ваъда қилиб, уларни алдаб ишончига кириб, жами 64.000.000 сўм пулларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Пайариқ туман ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “б” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган ва М.У., гумон қилинувчи тариқасида иштирок этишга жалб қилинган.

Установлен факт незаконной продажи земельных участков, ведется расследование.
Самаркандская область. В ходе оперативного мероприятия проводимого с начала февраля 2020 года на территории Пайарикского района Самаркандской области, в целях выявления незаконных продаж земельных участков, было установлено, что председатель фермерского хозяйства района 41-летний М.У., с 2015 года обещав в будущем законно удостоверить земельные участки через решение Хакима района, незаконного распродал под строительство жилья в общей сложности 79 соток орошаемых и посевных земель фермерского хозяйства на общую сумму 64.000.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Пайариского возбуждено уголовное дело по п. “б” ч.3 ст.168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество) М.У. привлечен в качестве подозреваемого, предварительное следствие продолжается.