Белкурак билан зарба бир кишининг ҳаётига зомин бўлди
Тошкент вилояти. 2020 йилнинг 30 май куни соат тахминан 12:00 да Зангиота тумани Бўзсув қўрғони Маданият кўчасида, 38 ёшли Х.Б., 21 ёшли Б.Н. билан ўзаро оғзаки келишмовчилик оқибатида жанжаллашиб, кейинчалик Б.Н. уйидаги белкурак билан Х.Б. танасининг юз ва оёқ қисмига бир неча маротаба уриб тан жароҳати етказган.
Натижада Х.Б. олган тан жароҳатлари билан туман тез тиббий ёрдам бўлимига олиб борилган, шифокорлар томонидан кўрсатилган тиббий муолажага қарамай вафот этган.
Ҳодиса жойини кўздан кечириш жараёнида Х.Б. хонадонидан, ҳовлини ер қисмидан қон доғларига ўхшаш моддалар, бир дона белкурак, бир дона оқ-кўк рангли қон доғларига ўхшаш моддалар бўлган эркаклар футболкаси олинган.
Мазкур ҳолат юзасидан Зангиота тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 3-қисми “д” банди (одам ўлимига олиб келган қасддан баданга оғир тан жароҳати етказиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, Б.Н. гумон қилинувчи тариқасида жалб қилиниб процессуал тартибда ушланган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Удар совковой лопатой стоил жизни
Ташкентская область. 30 мая 2020 года примерно в 12:00 часов на улице Маданият махаллинского схода граждан Маданият, посёлка Бузсув Зангиатинского района, в результате недопонимания между 38-летним Х.Б и 21-летним Б.Н. произошла ссора в ходе которой Б.Н. совковой лопатой нанес несколько ударов по лицу и ногам Х.Б.
В результате чего Х.Б. с телесными повреждениями обратился в районное медицинское учреждение, где несмотря на усилия врачей скончался от полученных травм.
При осмотре места происшествия, были изъяты пятна бурого цвета схожие с кровью, совковая лопата, мужская футболка с пятнами также схожими с кровью.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Зангиатинского района возбуждено уголовное дело по п. «д» ч.3 ст.104 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (умышленное нанесение тяжких телесных повреждений повлекших смерть человека). Б.Н. привлечен в качестве подозреваемого и задержан в процессуальном порядке. В настоящее время ведется предварительное следствие.