Тошкент вилоятида истиқомат қилувчи фуқаронинг уйидан икки қоп каннабис топилди
Тошкент вилояти. 2021 йилнинг 06 март куни ИИБ ходимлари томонидан ўтказилаётган “Зарбдор ойлиги” профилактик тадбири давомида, Чиноз тумани Каналобод МФЙ.,да яшовчи 48 ёшли Алишер У.,нинг яшаш хонадони ҳовлисида жойлашган товуқхонада 2 та қопларга солинган кўк рангли ўткир ҳидли ўсимлик сақлаб келинаётганлиги аниқланиб, холислар иштирокида тегишли тартибда расмийлаштириб олинган.
Суд кимёвий экспертиза хулосасида, ушбу модда “каннабис” ўсимлиги эканлиги, вазни 3012 граммни ташкил қилиши кўрсатилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Чиноз тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Алишер У.,га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276-моддаси 2-қисми “а” банди (Гиёҳвандлик воситалари, уларнинг аналоглари ёки психотроп моддаларни ўтказиш мақсадини кўзламай қонунга хилоф равишда тайёрлаш, эгаллаш, сақлаш ва бошқа ҳаракатлар) билан жиноят иши қўзғатилган ва у гумон қилинувчи тариқасида жалб қилинган.

У жителя Ташкентской области было обнаружено два мешка “каннабиса”
Ташкентская область. 06 марта 2021 года в ходе проведённого мероприятия “Ударный месяц” по предупреждению и профилактики преступлений, у жителя махаллиКаналободЧиназского района 48-летнего Алишера У. в курятнике его жилого двора было обнаружено два мешка в котором находилось растение зеленого цвета со специфическим запахом, изъятое в присутствии понятых в установленном порядке.
Согласно судебно-химической экспертизы установлено, что изъятое в ходе данного мероприятия растение является «каннабисисом», общий вес которого составляет 3012 грамм.
По данному факту со стороны Следственного отделения при ОВД Чиназского района в отношении Алишера У. было возбужденно уголовное дело по п. «а» ч.2 ст. 276 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. По уголовному делу Алишер У. привлечён в качестве подозреваемого.
Следует отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде ограничения свободы от 3-х до 5-х лет либо лишением свободы от 3-х до 5-х лет.