Яна бир фоизсиз бўлиб тўлашга автомашина олиб берувчи МЧЖ фаолиятига чек қўйилди
2019 йил май ойидан 2019 йил сентябрь ойига қадар Э.И., ва бошқалар билан бирга уюшган гуруҳ манфаатларини кўзлаб қонунга хилоф равишда Жиззах шаҳрида жойлашган “ALMAZ SUPЕR AVTO” МЧЖни таъсис қилиб, фуқароларнинг мулкини эгаллаш мақсадида автотранспорт воситаларини фоизсиз 2 ва 5 йил муддатга пулини бўлиб тўлаш шарти билан фуқароларга олиб беришни ваъда қилиб, фаолиятини реклама қилувчи флайерларни МЧЖда ташкил қилинган тарифлар турига қараб 2.625.000 сўмдан 9.100.000 сўмгача сотиб, ўзининг зиммасидаги мажбуриятни ОАВ ва интернет тармоғи орқали янги жалб қилинган Андижон, Фарғона ва Наманган филиалларида шартнома тузилган жами 446 нафар мижоздан қабул қилинган 3.125.604.413 сўм пуллардан 1.626.055.000 сўм пулларни МЧЖ ҳисоб рақамига кирим қилиб, қолган 1.499.549.413 сўм пулларни кирим қилмасдан фуқароларга автомашина олиб бермасдан ўзганинг жуда кўп миқдордаги мулкини фирибгарлик йўли билан ўзлаштирган.
Мазкур ҳолат юзасидан қўзғатилган жиноят иши бўйича олиб борилган тергов ҳаракатлари якунига кўра, Э.И., га Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 1881-моддаси 3-қисми “а,в” банди, 168-моддаси 4-қисми “а” банди ва 189-моддаси 1-қисми билан, Э.Қ. ва Д.Х., ларга ЖКнинг 1881-моддаси 3-қисми “а,в” банди, 189-моддаси 1-қисми билан айб эълон қилиниб, Э.И., га нисбатан “қамоққа олиш”, Э.Қ. ва Д.Х., ларга нисбатан “гаров” эҳтиёт чораси қўлланилган.
Тергов давомида жабрланувчиларга етказилган 3.125.604.413 сўм моддий зарарнинг 1.110.000.000 сўми ундирилган.

Пресечена деятельность еще одного ООО осуществлявшее услуги по приобретению автомобилей на беспроцентной основе
С мая по сентябрь 2019 года гражданин Э.И. и другие преследуя интересы организованной группы, противоправно учредили на территории города Джизак ООО “ALMAZ SUPЕR AVTO”, обещав гражданам приобрести автомобили на беспроцентной основе сроком от 2 до 5 лет, на основании тарифов, составленных в ООО от 2.625.000 до 9.100.000 сум в зависимости от марки автомобиля, рекламируя тем самым свою деятельность через флаеры, через СМИ и социальные сети через филиалы учреждённых в Андижане, Фергане и Намангане добились составления договоров с 446 гражданами на общую сумму 3.125.604.413 сум, из которых оприходовали 1.626.055.000 сум на счёт ООО, а остальную сумму в размере 1.499.549.413 сум не оприходовав и не сдержав обещания перед гражданами, путем мошенничества, присвоили.
По результатам предварительного следствия возбужденного по данному факту уголовному делу должностным лицам ООО предъявлено обвинение, в частности Э.И. по п.п. “а,в” ч.3 ст.1881, п. “а” ч.4 ст.168, ч.1 ст.189, Э.К. и Д.Х. по п.п. “а,в” ч.3 ст.1881, ч.1 ст.189 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении Э.И. избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”, в отношении Э.К. и Д.Х. избрана мера пресечения в виде “залога”.
В ходе предварительного следствия из нанесенного потерпевшим 3.125.604.413 сум, возмещено 1.110.000.000 сум.