Тортишаётганларни ажратиш - пичоқбозлик билан якунланди
Қашқадарё. 2020 йилнинг 10 март куни соат 17:00 да 33 ёшли Э.А., Шаҳрисабз шаҳрида жойлашган уйида спиртли ичимлик истеъмол қилиб, ўзининг укаси 29 ёшли Х.А., билан ҳеч бир сабабсиз ўзаро тортишганида Х.А., акаси Э.А.,ни тинчлантириш мақсадида таниши 26 ёшли Ш.Т., ни телефон орқали чақирган, Ш.Т., ўзаро жанжаллашаётган ака-укаларни ажратаётган вақтида Э.А., қўлидаги ошхона пичоғи билан Ш.Т.,нинг чап биқин соҳасига оғир тан жароҳати етказган. Натижада Ш.Т., тан жароҳатлари билан тиббий муассасага ётқизилган.
Мазкур ҳолат юзасидан Шаҳрисабз шаҳри бўйича ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлинмаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 2-қисми “б” (ўз хизмат ёки фуқаролик бурчини бажариши муносабати билан қасддан баданга оғир шикаст етказиш) билан Э.А., айбланувчи тариқасида жалб қилиниб, унга нисбатан “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси қўлланилган. Ҳозирда дастлабки тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Попытка успокоить конфликт, закончилась поножовщиной
Кашкадарьинская область. 10 марта 2020 года примерно в 17:00 часов 33-летний Э.А. распив у себя дома спиртное, расположенного в городе Термезе, беспричинно учинил ссору со своим братом 29-летним Х.А., после чего Х.А. будучи не в силах успокоить своего паянного брата позвал по телефону своего знакомого 26-летнего О.Ш. который начал разнимать ссорившихся братьев, однако в ходе конфликта пьяный Э.А. кухонным ножом нанес ранение разнимавшему Ш.Т.
В результате чего Ш.Т. с телесными повреждениями был доставлен в медицинское учреждение.
По данному факту Следственным отделом при ОВД города Термез Э.А. было предъявлено обвинение по по “б” ч.2 ст.104 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (умышленное нанесение тяжких телесных повреждений лицу в связи с выполнением им гражданского долга). После чего в отношении Э.А. была избрана мера пресечения в виде “заключения под стражу”. Предварительное следствие продолжается.