АҚШга “ВИЗА” олиб берувчи фирибгар 2 нафар фуқарони чув туширди.
Самарқанд. 2019 йилнинг 02 июнь куни 30 ёшли Х.Х. фуқаро 48 ёшли Б.Х.ни АҚШ давлатига ишга юбориш учун «GreenCard» лотарея ўйинида ютиб, 6 ой ичида ВИЗА олишга ваъда бериб, алдаб Б.Х.дан 5.800 АҚШ доллари миқдорида пулларни олган ва бугунги кунга қадар берган ваъдасини бажармай пулларни эҳтиёжига сарфлаган.
Бундан ташқари, Х.Х. Самарқанд туманида яшовчи фуқаро 24 ёшли М.О.ни ҳам шу усул билан алдаб ишончига кириб, 2019 йил 29 июль куни 2.500 АҚШ доллари миқдоридаги пулларни қўлга киритиб, берган ваъдасини бажармаган.
Шу тариқа Х.Х. жабрланувчиларга жами бўлиб 8.300 АҚШ доллари миқдорида моддий зарар етказган.
Мазкур ҳолат юзасидан Самарқанд тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми “а” банди (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилган. Дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Ҳурматли фуқаролар, Сизнинг фирибгарларга алданиб қолишингизни олдини олиш мақсадида, чет элда ишлаш масаласида расмий идораларга мурожаат қилишингизни сўраймиз.

Мошенник обманул двух граждан, пообещав оформить «визу» для выезда в США.
Самарканд. 30-летний Х.Х.¸ войдя в доверие  жителя Самаркандского района 48-летнего Б.Х., пообещав помочь в оформлении и получении визы для выезда в США, 02 июня 2019 года получил от последнего 5.800 долларов США, но обещанного так и не выполнив стал приводить различные причины и просил повременить, более того пообещал посодействовать в выигрыше лотереи «GreenCard» и что данный процесс займет примерно 6 месяцев, но по сей день так и не выполнил обещания.
Также установлено, что Х.Х. аналогичным способом вошел в доверие жителя Самаркандского района 24-летнего М.О. от которого 29 июля 2019 года получил 2.500 долларов США, но также обещанного не выполнил.
Таким образом, своими действиями Х.Х. в обшей сложности нанес материальный ущерб в размере 70.790.000 сум.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Самаркандского района возбуждено уголовное дело по п. «а» ч.3 ст.168 уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведется предварительное следствие.
Уважаемые граждане, убедительно просим Вас обращаться в официальные органы по вопросам трудоустройства за границей, не станьте жертвой мошенников.