“ЮНИСЕФ” халқаро ташкилоти экспертлари ва Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти раҳбариятининг учрашуви ўтказилди.
Жорий йилнинг 28 январь куни Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳузуридаги Тергов департаменти болаларнинг саломатлиги ва фаровонлигини таъминлаш, мактабчага таълим ва ўрта-махсус таълимни сифатини ошириш, бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини кучайтириш бўйича 2016-2020 йилларга мўлжалланган Давлатлараро тузилган дастур ва ҳаракатлар режасига асосан миссия вакилларининг Республикамизга ташриф буюрганлиги муносабати билан халқаро эксперт Эмили Делап ва тергов департаменти раҳбарияти ўртасида учрашув ўтказилди.
Учрашув давомида халқаро эксперт Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги  ҳузуридаги Тергов департаментида яратилган шароитлар, хусусан, болалар ва вояга етмаган гувоҳ ҳамда жабрланувчиларнинг ҳуқуқларини мустаҳкам ҳимоя қилиш ҳамда улар билан тергов ҳаракатлари ўтказиш мақсадида ташкил этилган махсус тергов хоналари билан танишди.
Шунингдек, учрашув давомида республикада, хусусан тергов бўлинмаларида, дастур доирасида амалга оширилган ишлар ҳамда янги ҳамкорлик дастурига доир чора-тадбирлар ва тавсиялар тўғрисида маълумотлар тингланди.
Учрашув якунига кўра, Ички ишлар вазирлиги ҳузуридаги Тергов департаменти ва “ЮНИСЕФ” ҳамкорликда, вояга етмаган гувоҳ ва жабрланувчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтириш, вояга етмаганлар иштирокидаги тергов ҳаракатларини амалга ошириш юзасидан ИИО ходимларини ўқитиш, услубий қўлланма ва материалларни ишлаб чиқиш ҳамда бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар базасини мустаҳкамлаш борасидаги ишларни давом эттиришга келишиб олинди. Қолаверса икки томонлама ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш мақсадида, хорижий мамлакатларда вояга етмаганлар иштирокидаги жиноят ишларини тергов қилиш амалиётини ўрганиш ҳамда тажриба алмашиш мақсадида хизмат сафарлари ташкил этиш истиқболлари муҳокама қилинди.

Встреча международного эксперта ЮНИСЕФ и руководства Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан.
28 января 2020 года в Следственном департаменте при МВД Республики Узбекистан, в рамках Странового программного документа и Плана действий на 2016-2020 годы, направленных на оказание технического содействия Узбекистану в улучшении здоровья и благополучия детей, обеспечение качественного дошкольного и школьного образования, укрепление системы защиты детей и, учитывая пребывание миссии экспертов в Республике, была организована встреча международного эксперта Эмили Делап и руководства Следственного департамента.
В ходе встречи эксперт ознакомилась с условиями, созданными в Следственном департаменте при МВД Республики Узбекистан, в частности, со специальными комнатами для детей, созданными в целях производства следственных действий и усиления мер защиты несовершеннолетних потерпевших и свидетелей преступлений.
Также, на протяжении встречи была заслушана информация о проделанной в Республике работе, в частности, в следственных подразделениях, в рамках программы, о мерах и рекомендациях для новой программы сотрудничества.
По итогам встречи было обговорено, что Следственный департамент при МВД и ЮНИСЕФ продолжат сотрудничество в укреплении нормативно-правовой базы, усилении защиты прав несовершеннолетних потерпевших и свидетелей преступлений, в подготовке и переподготовке сотрудников внутренних дел в осуществлении следственных действий с участием несовершеннолетних, разработку методических пособий и материалов. В целях выведения двухстороннего сотрудничества на новый уровень, были обсуждены перспективы организации поездок в зарубежные страны для обмена и изучения опыта расследования уголовных дел с участием несовершеннолетних.