Tanzila Narbayeva Qozog‘iston Prezidenti bilan uchrashdi
Avval xabar berilganidek, O‘zbekiston parlamenti delegatsiyasi rasmiy tashrif bilan Qozog‘istonda bo‘lib turibdi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Tokayev bilan uchrashdi. Bu haqda Oliy Majlis Senatining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Qozog‘iston rahbari Tanzila Narbayevaning tashrifi parlamentlararo aloqalarni rivojlantirishi va davlatlararo munosabatlarga qo‘shimcha turtki berishi tufayli katta ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
“Qozog‘iston va O‘zbekiston o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor bo‘libgina qolmay, balki qator masalalarda bir-birini to‘ldirib turadi. Shuning uchun muvaffaqiyat qozonishimiz muqarrar. Boz ustiga, biz hamkasbim O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bilan har jabhada hamkorlikni rivojlantirish uchun faol harakat qilishga kelishib olganmiz”, - dedi Qasim-Jomart Tokayev.
Qozog‘iston Prezidenti 2018 yilda savdo hajmi 2,5 mlrd. dollarga yetganligiga va shu yilning 9 oyi davomida o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan oshib ketganligiga urg‘u berdi.
O‘z navbatida, Tanzila Narbayeva iliq kutib olganliklari uchun minnatdorlik bildirdi va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tabrik so‘zini yetkazdi. Senat rahbari Qasim-Jomart Tokayevning Davlat rahbari lavozimiga saylanishi uning avvalgi lavozimda tajribali diplomat, obro‘-e’tiborli rahbar va, eng asosiysi, Qozog‘istonda davlatchilikni mustahkamlash, xavfsizlikni ta’minlash va iqtisodiyotni rivojlantirish yo‘lida kuchli siyosat olib borgan Birinchi Prezident Nursulton Nazarboyev g‘oyalarini davom ettiruvchisi shaxs sifatidagi faoliyatining e’tirofi ekanligini ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi O‘zbekistonda bu yili Qozog‘iston yili o‘tkazilishi munosabati bilan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli tadbirlarni xalqlarimiz yaqinlashishiga yorqin misol qilib keltirdi. Tanzila Narbayeva Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Tokayevning O‘zbekiston Respublikasiga birinchi davlat tashrifi ham mamlakatlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada faollashtirishga turtki berganligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida tomonlar yuksak darajada erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini va keng ko‘lamli ikki tomonlama hamkorlikning boshqa masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb mavzular yuzasidan ham fikr almashildi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi Oliy Majlis Senati delegatsiyasining Qozog‘iston Respublikasiga rasmiy tashrifi yakunlandi.

Танзила Нарбаева встретилась с Президентом Казахстана
Как уже сообщалось, парламентская делегация Узбекистана находится с официальным визитом в Республике Казахстан. Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева встретилась с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым. Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
Глава Казахстана отметил, что визит Танзилы Нарбаевой имеет большое значение с точки зрения развития межпарламентских связей и придания дополнительного импульса межгосударственным отношениям.
«Казахстан и Узбекистан в значительной степени, не только заинтересованы в развитии сотрудничества друг с другом, но и взаимодополняемы по целому ряду вопросов. Поэтому конечный успех не за горами. Тем более мы с моим коллегой Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым договорились предпринимать самые активные действия для развития всестороннего сотрудничества», – сказал Касым-Жомарт Токаев.
Президент Казахстана подчеркнул, что в 2018 году объем торговли достиг 2,5 млрд долларов, а в этом году только за 9 месяцев он превысил показатель прошлого года.
В свою очередь, Танзила Нарбаева поблагодарила за теплый прием и передала слова приветствия от Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Она отметила, что избрание Касым-Жомарта Токаева на пост Главы государства – это признание его работы на предыдущем посту в качестве опытного дипломата, влиятельного руководителя, и, самое главное, продолжателя идей Первого Президента Нурсултана Назарбаева, который проводил очень сильную политику по укреплению государственности, обеспечению безопасности и развитию экономики Казахстана.
Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан подчеркнула, что ярким примером сближения наших народов стали масштабные мероприятия, проводимые в этом году в рамках Года Казахстана в Узбекистане. Она отметила, что первый государственный визит Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Республику Узбекистан также придал динамику дальнейшей активизации взаимодействия между нашими странами.
В ходе встречи стороны обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне и широкий круг других вопросов двустороннего взаимодействия. Состоялся также заинтересованный обмен мнениями по актуальным темам региональной и международной повестки.
На этом завершился официальный визит делегации Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан во главе с Председателем Сената Танзилей Нарбаевой в Республику Казахстан.