Jinoyat ishlari bo‘yicha xalqaro huquqiy yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi so‘rovnomalarni yuborish va ijro etish amaliyotidagi xato va kamchiliklar tahliliga bag‘ishlangan navbatdagi o‘quv seminari o‘tkazildi
Joriy yilning 28 fevral kuni Tergov departamenti va uning hududiy bo‘linmalarida xizmat qilib kelayotgan surishtiruvchi va tergovchilar ishtirokida “Jinoyat ishlari bo‘yicha xalqaro huquqiy yordam ko‘rsatish to‘g‘risidagi so‘rovnomalarni yuborish va ijro etishda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar tahlili” mavzusida o‘quv mashg‘uloti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur o‘quv seminari xalqaro hamkorlik doirasida jinoyat ishlari bo‘yicha huquqiy yordam so‘rovlarini rasmiylashtirish, yuborish va ijro etish amaliyotini takomillashtirish, shuningdek amaliyotda uchrayotgan muammo va kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida tashkil etildi.
Mashg‘ulot davomida xalqaro topshiriqlarni tayyorlashda protsessual talablarga qatʼiy rioya etish, hujjatlarni to‘g‘ri va to‘liq rasmiylashtirish, belgilangan muddatlarga amal qilish hamda xorijiy vakolatli organlar bilan samarali hamkorlikni taʼminlash masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Mashg‘ulot davomida asosiy urg‘u xodimlar tomonidan yo‘l qo‘yilayotgan xatolarga berilib, misollar yordamida tahlil qilindi va ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq topshiriqlar qo‘yildi.
Bundan tashqari, ishtirokchilarga xalqaro huquqiy yordam ko‘rsatish sohasidagi milliy qonunchilik va xalqaro shartnomalar talablari tushuntirilib, topshiriqni asosli va sifatli tayyorlashda ahamiyat berilishi lozim bo‘lgan holatlarga to‘xtab o‘tildi.
Mazkur o‘quv seminari tergov faoliyatida xalqaro hamkorlik samaradorligini oshirish, ish sifatini yuksaltirish hamda yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarning oldini olishga xizmat qiladi.

Проведён очередной учебный семинар, посвящённый анализу ошибок и недостатков, допускаемых в практике направления и исполнения запросов о предоставлении международной правовой помощи по уголовным делам.
28 февраля текущего года при участии дознавателей и следователей, проходящих службу в следственных подразделениях органов внутренних дел, было проведено учебное занятие на тему: «Анализ ошибок и недостатков, допускаемых при направлении и исполнении запросов о предоставлении международной правовой помощи по уголовным делам».
Данный учебный семинар был организован в целях совершенствования практики оформления, направления и исполнения запросов о правовой помощи по уголовным делам в рамках международного сотрудничества, а также устранения проблем и недостатков, выявляемых в практической деятельности.
В ходе занятия были всесторонне обсуждены вопросы строгого соблюдения процессуальных требований при подготовке международных поручений, правильного и полного оформления документов, соблюдения установленных сроков, а также обеспечения эффективного взаимодействия с компетентными органами иностранных государств.
Основной акцент начальником отдела международного сотрудничества и связей М.Эгамовым был сделан на анализе ошибок, допускаемых сотрудниками, которые были рассмотрены на конкретных примерах, а также на постановке чётких задач по их устранению.
Кроме того, участникам были разъяснены требования национального законодательства и международных договоров в сфере оказания международной правовой помощи, а также обращено внимание на обстоятельства, которым следует придавать особое значение при обоснованной и качественной подготовке поручений.
Проведение данного учебного семинара способствует повышению эффективности международного сотрудничества в следственной деятельности, улучшению качества работы и предупреждению допускаемых недостатков.