«Bir marotaba ko'tarilgan bayroq hech qachon tushmaydi»
Umuman olganda, dunyoda ikki yuzga yaqin davlatlar mavjud. Har bir mamlakat o'z ramzlariga ega: gerb, bayroq, madhiya. Bayroq va gerb odamlarni birlashtiradigan timsolga aylangan. Hilpirab turgan bayroq odamlarda birdamlik, tuygʼular va hissiyotlar mushtarakligini ifodalab, ularga oʼzgacha shukuh bagʼishlaydi.
Oʼzbekistonning gerbi, bayrogʼi va madhiyasi bizni hammamizga tug'ilganimizdan boshlab tegishli boʼlib, avloddan avlodga oʼtib kelayotgan gʼururimiz hisoblanadi hamda ularning oldida bosh egamiz.
Davlat bayrogʼi - Prezident Аdministratsiyasi, Oliy Majlisi va boshqa davlat boshqaruvi idoralari va Oʼzbekistonning xorijdagi diplomatik vakolatxonalari binosi ustida hilpirab turibdi. Davlat tadbirlari, bayramlar arafasida bayroq maydonlar, muassasalarda yuksaklarga koʼtariladi, oliy martabali mansabdor shaxslarning transport vositalarida va ular ishtirokidagi rasmiy tadbirlarda foydalaniladi. Oʼzbek sportchilari Jahon chempionatlari va Olimpiada oʼyinlarida gʼalaba qozonsa, ularning sharafiga davlat madhiyasi yangraydi va bizning davlatimiz bayrogʼi koʼtariladi.
18 noyabr kuni Davlat bayrogʼi qabul qilinganligi munosabati bilan butun respublikamiz boʼylab bayram tadbirlari oʼtkazib kelinmoqda. Bugun viloyat va shaharlar oʼzining aholisi uchun boy madaniy-tarixiy dasturlar taqdim etmoqda. Jumladan, mustaqillik ruhini koʼtarish uchun turli viloyatlar va poytaxtimiz Toshkent shahrida milliy bayrogʼimizning ustunlari oʼrnatilmoqda. Masalan, Oʼzbekiston Respublikasi davlat bayrogʼi qabul qilinganining 28 yilligi munosabati bilan poytaxtning Bektemir tumanida davlat bayrogʼining baland ustuni oʼrnatiladigan tantanali tadbir boʼlib oʼtadi.
Bularning barchasi mamlakatimizda davlat ramzlari va ularni himoya qilishga katta e'tibor qaratilayotganidan dalolat beradi, chunki davlat bayrog'i mamlakatning muhim timsolidir. U mamlakat ichida ham, undan tashqarida ham himoyalanishi kerak. Uning haqoratlanishi xalq va davlat shaniga qilingan haqorat sifatida baholanadi, chunki O'zbekistonning Davlat bayrog'i g'ururimiz, bizning muqaddas Vatanimiz mustaqilligi va buyukligining timsolidir.
Davlat bayrogʼi bizning ulkan Vatanimizning qiyin taqdiri, shonli o'tmishini ifodalaydi hamda uni himoya qilish -har bir fuqaroning burchidir!

«Однажды вознесшийся флаг уже никогда не опустится»
Всего в мире существует около двухсот государств. У каждой страны есть свои символы: герб, флаг, гимн. Флаг и знамя стали символами, объединяющими людей. Развевающийся флаг создаёт у людей единые действия, чувства, одинаковые эмоции, воодушевляет их.
Герб, флаг и гимн Узбекистана принадлежат нам всем от рождения, передаются по наследству и является нашей гордостью. Мы поклоняемся им, так как в них заключены наши честь, достоинство и слава.
Государственный флаг постоянно развевается над Администрацией Президента, Олий Мажлиса и многими другими зданиями органов власти, над зданиями дипломатических представительств Узбекистана за рубежом. В преддверии государственных праздников он вывешивается на площадях, учреждениях, используется на транспорте высших должностных лиц и на официальных мероприятиях с их участием. Когда узбекские спортсмены побеждают на чемпионатах мира и Олимпийских играх, в их честь звучит гимн Узбекистана и поднимается флаг нашей страны.
18 ноября, в честь принятия Государственного флага Республики Узбекистан, по всей стране проводятся праздничные мероприятия. Города и области в этот день предлагают своим жителям насыщенную культурно-историческую программу. В том числе и в различных областях Узбекистана, включая и столицу, в целях повышения духа независимости устанавливаются флагштоки национального флага. Так например, в честь 28-летия принятия Государственного флага Республики Узбекистан в Бектемирском районе столицы пройдет праздничное мероприятие, где будет установлен высокий флагшток национального флага.
Все это свидетельствует о том, что в нашей стране огромное внимание уделяется государственным символам и их защите, ибо государственный флаг – важный символ страны. Он подлежит защите как внутри страны, так и за ее пределами. Его оскорбление рассматривается как оскорбление чести народа и государства, ведь Государственный флаг Узбекистана –гордость, наша святыня – символ независимости и величия нашей Отчизны. Он символизирует нашу необъятную Родину с ее непростой судьбой, ее славным прошлым. Долг каждого гражданина – оберегать честь нашего флага.