Arnasoyda dizel' yoqulg‘isini o‘g‘irligi bo‘yicha batafsil ma'lumotArnasoyda dizel' yoqulg‘isini o‘g‘irligi bo‘yicha batafsil ma'lumot
Jizzax. 2020 yilning 19 may kuni Arnasoy tuman IIB ga 39 yoshli X.T. ariza bilan murojaat qilib, unda joriy yilning 18 may kunidan 19 may kuniga o‘tar kechasi noma'lum shaxslar, Arnasoy tumani Bo‘ston QFY xududida joylshagan “Turon” fermer xo‘jaligiga tegishli dala shiyponida  turgan yoqilig‘i saqlash bochkasida mavjud bo‘lgan umumiy qiymati 28.951.160 so‘mlik jami 5.000 litr dizel' yoqilg‘isini o‘g‘irlab ketganligini ma'lum qilgan.
Hodisa sodir bo‘lgan joy ko‘zdan kechirilganda fermer xo‘jaligi dala maydonidagi shiyponda xaqiqatdan joylashgan 10 tonna sig‘imli bochka mavjudligi, bochkaning tag qismida metaladan yasalgan g‘ilofining qulfi ochiq xolatdaligi, bochkaning orqa tomonida ikki dona xajmi 20 litrli yoqilg‘i solish uchun mo‘ljallangan yelim  idishlar, ular yonida 20 metr uzunlikdagi kapron quvur, 40 sm. li, 2 dona rezina shlanglar aniqlanib ashyoviy dalillar tariqasida xujjatlashtirib olindi.
Olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida ushbu jinoyatni 40 yoshli O.M., 29 yoshli O.I., 43 yoshli   O.Q. va 28 yoshli I.T., lar o‘zaro til biriktirib, taksi xaydovchisi O.Q., ning boshqaruvidagi “Nexia” rusmli avtomashinada I.T. va O.I., lar bilan birgalikta, O.M. esa boshqaruvida bo‘lgan “GAZ-53” rusmli yuk mashinasiga dizel' yoqilg‘isini o‘g‘irlab ketish uchun lozim bo‘ladigan 20 litr xajmli 170 dona yelim idishlar va 20 metrli kapron quvur ortib sheriklari bilan izma-iz Turon fermer xo‘jaligi dala maydoniga borib, atrofni kuzatib xech kim yo‘qligiga ishonch xosil qilganidan keyin soat taxminan 22:00dan 01:00 ga qadar bochkadagi dizel' yoqilg‘isini oldin yelim idishlarni to‘ldirib, bir joyga yig‘ib olib o‘g‘irlab ketganlar.
Xolat yuzasidan Arnsoy tumani IIV huzuridagi tergov bo‘limi tomonidan O‘zbekiston Respublkasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 2-qismi “v” bandi (o‘g‘rilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Подробности хищения дизельного топлива в Арнасайском районе
Джизакская область. 19 мая 2020 года 39-летний Х.Т. обратился с заявлением в ОВД Арнасайского района, в котором указал, что в ночь с 18 мая на 19 мая текущего года неизвестные похитили 5.000 литров дизельного топлива, суммой 28.951.160 сум с бочки, находившейся на территории фермерского хозяйства расположенной в кишлакском сходе граждан Бустон Арнасайского района.
При осмотре места происшествия было установлено, что на территории фермерского хозяйства имеется 10 тонная бочка, под которой обнаружен замок в открытом состоянии, сзади бочки обнаружена 2 пластиковые канистры объёмом 20 литров, капроновая труба длиной 20 метров, 2 резиновые шланги длиной 40 сантиметров каждая, обнаруженные предметы изъяты в качестве вещественных доказательств.
Предпринятыми мерами было установлено, 40-летний О.М., 29-летний О.И., 43-летний О.К. и 28-летний И.Т., сговорившись между собой, прибыли на территорию фермерского хозяйства: О.К. в качестве водителя такси на автомобиле марки “Nexia” прибыл весте с И.Т. и О.И. О.М. же на грузовом автомобиле марки “ГАЗ-53”, погрузив 20 метровую капроновую трубу и 170 пластиковых канистр объёмом 20 литров вслед за сообщниками прибыл на территорию фермерского хозяйства, после чего, убедившись что в окрестности никого нет, примерно с 22:00 по 01:00 часов ночи наполнив канистры дизельным топливом, похитили топливо и скрылись.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Арнасайского района возбуждено уголовное дело по п. “в” ч.2 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Предварительное следствие продолжается.