Расмий маълумот: Ижтимоий тармоқларда “Қашқадарёда ички ишлар вазиридан ёрдам сўраган блогерларнинг уйи тинтув қилинди” сарлавҳаси остида эълон қилинган мақола юзасидан.
Қашқадарё вилояти Яккабоғ тумани ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан фуқаро Рахматов Хусниддиннинг тан-жароҳати олганлиги ҳолати юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 105-моддаси 1-қисми (қасддан баданга ўртача оғир шикаст етказиш) билан жиноят иши қўзғатилган.
Ҳозирда мазкур жиноят иши ИИВ ҳузуридаги Тергов департаментининг ташаббуси билан Қашқадарё вилояти ИИБ ҳузуридаги Тергов бошқармаси иш юритувига олинган бўлиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Жиноят иши бўйича комиссион суд-тиббий экспертизаси тайинланган бўлиб, уни ўтказиш Республика суд-тиббий илмий амалий маркази мутахасисларига топширилган.
Жиноят иши бўйича дастлабки терговнинг ҳар томонлама, тўла ва холисона ўтказилиши устидан Тергов департаменти томонидан назорат ўрнатилган бўлиб, томонларнинг важлари тегишли экспертиза ва бошқа тергов ҳаракатларини ўтказиш йўли билан тўлиқ текширилиши ҳамда тергов якунига кўра қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади.

Информационное сообщение по распространившейся в сети интернет «Дом обратившегося за помощью министру внутренних дел произведен обыск»
Следственным отделом при ОВД Яккабагского района ведется уголовное дело по ч.1 ст.105 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, возбужденного по факту получения телесных повреждений гражданином Хусниддином Рахматовым.
В настоящее время по инициативе Следственного департамента при МВД Республики Узбекистан, производство предварительного следствия по уголовному делу передано в Следственное управление при УВД Кашкадарьинской области.
В рамках уголовного дела назначена коммиссионная судебно-медицинская экспертиза, производство которой передано специальстам Республиканского научно-практического центра судебно медицинской экспертизы.
Предварительное следствие по данному уголовному делу взято под контроль Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан. По уголовному делу будет обеспечено производство всестороннего полного и объективного предварительного следствия, путем проверки всех доводов сторон, по результатам которого будет дополнительно сообщено.