2019-yil 25-noyabr kuni Toshkent shahrida Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasining AQSh davlat departamenti a’zolari bilan videokonferentsiya shaklidagi birinchi muloqoti bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Oliy Majlis Senatining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi T.Narbayeva ishtirok etdi va nutq so‘zladi.
Tadbirda O‘zbekiston-AQSh mutasaddi vazirlik va idoralari mas’ul shaxslari hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekistonda odam savdosi va majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida qabul qilinayotgan chora-tadbirlar xususida fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, odam savdosiga qarshi kurashish va majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik masalasi mamlakatimizda davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Buni so‘nggi uch yilda mazkur yo‘nalishda 13 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilinganligidan ham ko‘rish mumkin.
Bundan tashqari, joriy yilning iyul oyida Prezidentimizning tegishli Farmoni asosida Odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha respublika idoralararo komissiyasi faoliyati tugatilib, uning o‘rniga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi rahbarligidagi Odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish milliy komissiyasi tashkil etildi hamda ushbu masala bo‘yicha “Milliy ma’ruzachi” instituti joriy etildi.
Hozirda komissiyaning barcha huquqiy asoslari yaratilib, Milliy komissiya va uning tarkibidagi kichik komissiyalar, hududiy komissiyalarning ishini tizimli yo‘lga qo‘yish, bu borada davlat va jamoat tashkilotlarining ish samaradorligini yangi bosqichga olib chiqish, ularning hamkorligini kuchaytirishga qaratilgan qator choralar belgilandi. Xususan, 2019-2020-yillarda odam savdosiga va majburiy mehnatga qarshi kurashish sohasida davlat organlari faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha birinchi navbatda amalga oshiriladigan chora-tadbirlar rejasi qabul qilindi.
Yana bir jihat, Xalqaro mehnat tashkiloti, AQSh davlat departamenti, “Cotton Campaign” va “Human Rights Watch” xalqaro tashkilotlari tavsiyalarini inobatga olgan holda odam savdosi va majburiy mehnat sohasida O‘zbekistonning pozitsiyasini yaxshilashga qaratilgan “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi. Shuningdek, xorijda bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining huquq va erkinliklari himoya qilinishini ta’minlash bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar dasturi qabul qilinganligini ham alohida qayd etish joiz.
Bolalar mehnati va majburiy mehnatga yo‘l qo‘yilganlik uchun javobgarlik normasini kuchaytirish maqsadida «O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksiga qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi qonun loyihasi ishlab chiqildi, hozirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida ko‘rib chiqilmoqda.
Bugungi kunda mamlakatimizda jinoyatchilikning har qanday shakliga qarshi kurashish va uning oldini olishga qaratilgan profilaktik ishlar tizimli ravishda olib borilmoqda. Bu esa yildan-yilga jinoyatchilikni sezilarli darajada kamayishiga sabab bo‘lmoqda. Aholi, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida odam savdosiga qarshi kurashish hamda tarbiyaviy ishlarni kuchaytirish borasida olib borilgan profilaktik va tushuntirish-targ‘ibot ishlari natijasida odam savdosi bilan bog‘liq jinoyatlar ohirgi ikki yilda sezilarli darajada kamaydi. Xalqaro tajribani hisobga olgan holda, “Odam savdosiga qarshi kurashish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha qonun loyihasi ishlab chiqildi.
Qishloq xo‘jaligida keng ko‘lamli islohotlar o‘tkazilayotgani ta’kidlandi. Jumladan, joriy yil oktyabr oyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030 yillarga mo‘ljallangan strategiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi Farmoni qabul qilinishi bu sohada amalga oshirilayotgan ishlarni yangi darajaga olib chiqishga ko‘maklashdi.
Farmon bilan O‘zbekiston Respublikasi qishloq xo‘jaligini rivojlantirishning 2020-2030-yillarga mo‘ljallangan strategiyasi, shuningdek uni amalga oshirish bo‘yicha qishloq xo‘jaligida bozor mexanizmlariga to‘liq o‘tishni nazarda tutuvchi “Yo‘l xaritasi” tasdiqlandi.
Xalqaro Mehnat Tashkiloti bilan qishloq xo‘jaligi sohasida majburiy mehnatga qarshi kurashish borasida 2013-yildan boshlangan hamkorlik ishlari o‘zining ijobiy samarasini bermoqda.
AQSh davlat departamenti vakillari O‘zbekistonda ko‘rilayotgan chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatladi, shuningdek mamlakatda majburiy mehnatdan foydalanish borasidagi vaziyatni monitoring qilish bo‘yicha XMT guruhi ishidan mamnun ekanlarini bildirdi. AQSh tomonining bu yo‘nalishda maslahatlashuvlar o‘tkazish va ishlarni o‘rganishni davom ettirish uchun joriy yil dekabr oyida O‘zbekistonga tashrif buyurishga tayyorligi bildirildi.

Вопросы противодействия торговле людьми и принудительному труду - в центре внимания мировой общественности
25 ноября 2019 года в Ташкенте впервые состоялся диалог в форме видеоконференции Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду с членами Государственного департамента США. Об этом было объявлено на оффициальном сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистана.
В нем приняла участие и выступила Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева.
В мероприятии также участвовали ответственные лица министерств и ведомств Узбекистана и США и представители средств массовой информации.
В ходе диалога состоялся обмен мнениями относительно принимаемых в Узбекистане мер по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Как было отмечено, вопрос противодействия торговле людьми и принудительному труду поднят на уровень государственной политики. Об этом свидетельствует принятие за последние три года 13 нормативно-правовых актов в данной сфере.
Кроме того, в июле текущего года был издан Указ Президента Республики Узбекистан, на основании которого Республиканская межведомственная комиссия по противодействию торговле людьми была преобразована в Национальную комиссию по противодействию торговле людьми и принудительному труду во главе с Председателем Сената. Также учрежден институт Национального докладчика по данному вопросу.
В настоящее время созданы все правовые основы комиссии, определен ряд мер, нацеленных на системное налаживание работы Национальной комиссии, подкомиссий и территориальных комиссий, поднятие на новый уровень эффективность взаимодействия государственных и общественных организаций. В частности, принят план первоочередных мер в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду на 2019-2020 годы.
Разработана «дорожная карта» по улучшению позиции Узбекистана в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду с учетом рекомендаций Международной организации труда, Госдепартамента США, международных организаций «Cotton Campaign» и «Human Rights Watch». Важным шагом стало принятие программы практических мер по обеспечению защиты прав и свобод граждан Республики Узбекистан, находящихся за рубежом.
С целью усиления ответственности за допущение детского труда и принудительного труда разработан законопроект «О внесении дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан», который рассматривается в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На сегодняшний день в стране на системной основе проводится профилактическая работа, направленная на противодействие любым формам преступности. Это, в свою очередь, способствует тому, что из года в год уровень преступности заметно снижается. В результате профилактической и разъяснительно-агитационной деятельности по усилению противодействия торговле людьми, а также воспитательной работы среди населения, особенно молодежи, за последние два года преступления, связанные с торговлей людьми, значительно сократились. С учетом международного опыта разработан законопроект по внесению изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми».
Отмечалось, что в сельском хозяйстве проводятся масштабные реформы. Так, принятие в октябре месяце текущего года Указа Президента Республики Узбекистан «Об утверждении Стратегии развития сельского хозяйства Республики Узбекистан на 2020 – 2030 годы» способствовало поднятию на новый уровень работы, проводимой в данной сфере.
Указом утверждена Стратегия развития сельского хозяйства Республики Узбекистана на 2020 – 2030 годы, а также «Дорожная карта» по ее реализации, предусматривающая полный переход на рыночные механизмы в сельском хозяйстве.
Совместная работа с Международной организацией труда по борьбе с принудительным трудом в сфере сельского хозяйства, начатая в 2013 году, дает свои положительные результаты.
Представители Государственного департамента США приветствовали принимаемые Узбекистаном меры, в том числе выразили удовлетворение работой группы МОТ по мониторингу ситуации в плане использования принудительного труда в стране. Выражена готовность американской стороны посетить Узбекистан в декабре текущего года для продолжения консультаций и дальнейшего изучения работы в данном направлении.