Prezident Yaponiya Maslahatchilar palatasi rahbariyati bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tokioda tashrif dasturining ikkinchi kunida Yaponiya parlamentining Maslahatchilar (yuqori) palatasi prezidenti Akiko Santo bilan uchrashdi. Bu haqda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy saytida ma'lum qilingan.
Parlamentlararo hamkorlikning bugungi holati, ayniqsa, joriy yilda qabul qilingan qo‘shma memorandum doirasida ikki mamlakat qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasidagi faol muloqot olib borilayotgani yuksak baholandi.
O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi. Ta'lim, madaniyat, sport, gumanitar almashinuv sohalarida keng imkoniyatlar mavjudligi ta'kidlandi.
Davlatimiz rahbari Yaponiya parlamenti Maslahatchilar palatasi sessiyalari o‘tkaziladigan tarixiy zal bilan ham tanishdi.

Президент встретился с руководством Палаты советников Японии
В ходе второго дня пребывания в Токио Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с президентом Палаты советников Японии Акико Санто. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Президента Республики Узбекистан.
Высоко оценен современный уровень межпарламентского сотрудничества, особенно активный диалог между верхними палатами законодательных органов двух стран в рамках принятого в этом году совместного Меморандума.
Рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-японских отношений дружбы и стратегического партнерства. Отмечены широкие возможности в области образования, культуры, спорта, гуманитарных обменов.
Глава нашего государства также ознакомился с историческим залом проведения сессий Палаты советников парламента Японии.