O‘zbekiston Prezidenti MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23 dekabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligidan kuzatuvchilar missiyasi boshchiligida mamlakatimizda bo‘lib turgan MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedevni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlarga navbatdagi saylovlarga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish davrida MDH missiyasi faol ishlaginini ta'kidladi.
Sergey Lebedev saylovni kuzatishda ishtirok etish taklifi, qolaversa, Hamdo‘stlikka a'zo mamlakatlar va Ijroiya qo‘mitadan 180 vakildan iborat MDH kuzatuvchilar missiyasining samarali faoliyatini ta'minlash yo‘lida yaratilgan qulay sharoitlar uchun samimiy minnatdorlik bildirdi.
Saylov jarayoni yuksak saviyada tashkil etilgani, milliy qonunchilik va xalqaro standartlarga to‘liq mos ravishda o‘tgani qayd etildi.
MDH Ijrochi kotibi saylov ko‘p partiyaviylik asosida, erkin, shaffof va raqobat muhitida o‘tgani, mamlakatdagi demokratik o‘zgarishlarni chuqurlashtirishning muhim omili bo‘lganini ta'kidladi.
Uchrashuvda, shuningdek, O‘zbekistonning Hamdo‘stlik mamlakatlari bilan ko‘p tomonlama hamkorligi istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Respublikaning 2020 yilda MDHda raisligini samarali tashkil etish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.

Президент Узбекистана принял председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря СНГ
Сегодня, 23 декабря, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял председателя Исполнительного комитета – Исполнительного секретаря СНГ Сергея Лебедева, который пребывает в нашей стране во главе Миссии наблюдателей от Содружества Независимых Государств.
Президент Шавкат Мирзиёев, тепло приветствуя гостя, отметил активную работу Миссии СНГ в период подготовки и проведения очередных выборов в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан и в местные кенгаши.
Сергей Лебедев выразил искреннюю признательность за приглашение принять участие в наблюдении за выборами и созданные благоприятные условия для плодотворной работы Миссии наблюдателей от СНГ, в состав которой вошли свыше 180 представителей стран-участниц и Исполнительного комитета Содружества.
Подчеркнуто, что избирательный процесс организован на высоком уровне, проведен в полном соответствии с национальным законодательством и международными стандартами.
Исполнительный секретарь СНГ отметил, что выборы прошли на многопартийной основе, были свободными, прозрачными, конкурентными, и явились значимым фактором углубления демократических преобразований в Узбекистане.
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями о перспективах многостороннего взаимодействия нашей республики со странами Содружества. Особое внимание было уделено вопросам эффективной организации председательства Узбекистана в СНГ в 2020 году.