Oliy Majlis Senati Raisi Yaponiyaning yangi Imperatori Naruxitoning taxtga o‘tirishi munosabati bilan tantanali tadbirlarda ishtirok etmoqda
Yaponiya hukumati taklifiga binoan Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Narbayeva boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Yaponiyaning yangi Imperatori Naruxitoning taxtga o‘tirishi munosabati bilan tantanali tadbirda ishtirok etmoqda. Bu haqida O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining rasmiy veb-saytida ma’lum qilingan.
Bugun Imperator Naruxito rasman taxtga o‘tirdi. Taxtga o‘tirish marosimi Tokioda o‘tkazildi.
Tantanali tadbir Imperatorning muhtasham saroyida bo‘lib o‘tdi. Unda qariyb 2 ming nafar mehmon, shu jumladan 180 ta mamlakatning davlat rahbarlari va vakillaridan iborat 400 kishi, shuningdek Yaponiya Bosh vaziri, mamlakat parlamenti ikkala palatasi rahbarlari ishtirok etdi.
Yangi imperator taxtga o‘tirishi bilan Yaponiyada yangi “Reyva” – Go‘zal Uyg‘unlik erasi boshlandi. Yaponiyada imperator mamlakat va xalq jipsligi ramzi hisoblanadi, uning maqomi esa xalq xohish-irodasi bilan belgilanadi.

Председатель Сената Олий Мажлиса принимает участие в торжественных мероприятиях по случаю восхождения на трон нового Императора Японии Нарухито
По приглашению правительства Японии делегация Республики Узбекистан во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой участвует в торжественной церемонии по случаю восхождения на престол нового Императора Японии Нарухито. Об этом было объявлено в официальном веб-сайте Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сегодня император Нарухито официально вступил на престол, церемония интронизации состоялась в Токио.
Торжественное мероприятие прошло в Императорском дворце, где приняли участие около 2 тысяч гостей, в их числе 400 человек – главы государств и представители 180 стран, а также Премьер-министр, главы обеих палат парламента Японии.
С восхождением на престол нового императора в Японии началась новая эра «Рейва» - Прекрасная Гармония. Император в Японии является символом страны и единства народа, а его статус определяется волей народа.