Aniq, samarali va istiqbolli kelishuvlarga erishildi
SHavkat Mirziyoev va Aleksandr Lukashenkoning avvalgi muloqotlari, samarali hamkorlik borasidagi qat’iy intilishi natijasida O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi aloqalar barcha sohalarda faol tus oldi.
Parlamentlararo hamkorlik mustahkamlandi. O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati delegatsiyasi tashrif bilan Belarus Respublikasida bo‘ldi.
SHu yil avgust oyida Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya majlisi muvaffaqiyatli o‘tdi.
Mashinosozlik, farmatsevtika, engil va oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi, turizm kabi sohalarda qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda. Ishbilarmon doiralar va etakchi korxonalarning biznes aloqalari mustahkamlanmoqda.
Keyingi ikki oyda mamlakatimizning barcha hududlari vakillari Belarusga tashrif buyurib, hamkasblari bilan hamkorlik o‘rnatdi.
Muzokaralarda savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommmunikatsiya va madaniy-gumanitar sohalardagi aloqalarni rivojlantirish istiqbollari yuzasidan fikr amashildi. Prezidentlar ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdorligini, buning uchun intellektual, texnologik, mehnat resurslari borligini va, eng muhimi, o‘zaro intilish yuqoriligini ta’kidladi.
Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hududlar rahbarlari hamkorlik uchun istiqbolli loyihalarni taklif qildi.
O‘zbekiston Respublikasi va Belarus Respublikasi o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaga tovar ayirboshlashning yuqori sur’atini ta’minlash, yaqin yillarda uni bir milliard dollarga etkazish vazifasi qo‘yildi.
Hududlararo aloqalarni keng yo‘lga qo‘yish, xususan, mashinasozlik, to‘qimachilik, oziq-ovqat sanoati, chorvachilik, meva-sabzavotni qayta ishlash, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish va boshqa tarmoqlarda kooperatsiyani rivojlantirishga kelishib olindi. Qo‘shma korxonalar tashkil etib, ishlab chiqarilgan mahsulotlarni uchinchi davlatlarga eksport qilish zarurligi ta’kidlandi.
O‘zbekistonda atom elektr stansiyasi qurish loyihasini amalga oshirishda hamkorlik qilish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Sog‘liqni saqlash, fan va texnologiyalar, oliy ta’lim, madaniyat sohalarida hamda fanlar akademiyalari o‘rtasida hamkorlik bo‘yicha ham kelishuvlarga erishildi.

Достигнуты конкретные и перспективные договоренности
В результате прошлых встреч Шавката Мирзиёева и Александра Лукашенко, их решительного стремления к плодотворному сотрудничеству узбекско-белорусские отношения приобрели активную динамику по всем направлениям.
Укрепилось межпарламентское сотрудничество. Делегация Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан посетила Республику Беларусь.
В августе текущего года в Ташкенте успешно прошло заседание Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь.
Реализуются совместные проекты в таких сферах, как машиностроение, фармацевтика, легкая и пищевая промышленность, сельское хозяйство, туризм и другие. Укрепляются связи между деловыми кругами и ведущими предприятиями двух стран.
За последние два месяца представители всех регионов нашей страны посетили Беларусь и наладили партнерские связи.
На переговорах состоялся обмен мнениями о перспективах развития торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества. Президенты отметили заинтересованность в расширении двустороннего сотрудничества, наличие для этого необходимых интеллектуальных, технологических и трудовых ресурсов, а также, самое главное, сильного обоюдного стремления.
Заместители Премьер-министров, министры и руководители регионов предложили перспективные проекты сотрудничества.
Перед Межправительственной комиссией по двустороннему сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Республикой Беларусь поставлена задача обеспечить высокие темпы товарооборота, довести его до 1 миллиарда долларов.
Достигнута договоренность о налаживании широких межрегиональных связей, в частности развитии кооперации в машиностроении, текстильной, пищевой промышленности, животноводстве, переработке плодоовощной продукции, фармацевтике, выпуске строительных материалов и других отраслях. Отмечалась необходимость организации совместных предприятий и поставки их продукции в третьи страны.
Рассмотрен также вопрос сотрудничества при реализации проекта строительства атомной электростанции в Узбекистане.
Стороны договорились развивать сотрудничество в сферах здравоохранения, науки и технологий, высшего образования культуры, а также между академиями наук двух стран.