Bir nechta marta firibgarlik jinoyatlarini sodir etgan Surxondaryolik fuqaroga nisbatan sud tomonidan hukm oʼqildi.
Jinoyat ishlari boʼyicha Termiz shahar sudi firibgarlikda aybdor deb topilgan shaxsga nisbatan hukm chiqardi.
Muqaddam sudlangan B.K. oʼzining jinoiy harakatlarini 2017 yilda boshlagan, u oʼzganing mol-mulkini aldov yoʼli bilan qoʼlga kiritish maqsadida fuqarolarga oʼzini goʼyoki Tashqi mehnat migratsiya xizmatining xodimi sifatida tanishtirib, poytaxtda yashovchi M.D.ni qonuniy tartibda Janubiy Koreya davlatida ishga joylashtirishga vaʼda berib, M.D.dan 2000 АQSh dollar pullarini olgan va bergan vaʼdasini bajarmasdan oʼzining ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Bundan tashqari, B.K. oʼzining jinoiy harakatlarini davom ettirib, 2018 yilda hamqishloqlari G.N. va S.J.larni rasmiy ravishda qonuniy yoʼl bilan Janubiy Koreya Respublikasiga ishga yuborishini vaʼda qilib, ularni ham aldab 7.600 АQSh dollar pullari va fuqarolik pasportlarini qoʼlga kiritib, bergan vaʼdasini bajarmasdan oʼzining ehtiyojlariga ishlatib yuborgan.
Oʼrgangan koʼngil oʼrtansa qoʼymas deganlaridek, B.K. oson boylik orttirishni oʼziga odat qilib, avvalgi jinoyatlari uchun javobgarlikka tortilmaganligi sababli oʼzining jinoiy rejasiga koʼra analogik ravishda firibgarlik jinoyatlarini sodir etishda davom etib, aldov yoʼli bilan oʼzining hamqishloqlari Ch.N., B.N. va U.А.lardan jami 11.400 АQSh dollar miqdoridagi pullarni qoʼlga kiritishga erishgan.
Mazkur holat yuzasidan Termiz shahar IIB huzuridagi Tergov boʼlimi tomonidan tergov harakatlari olib borilgan jinoyat ishi boʼyicha B.K.ga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi “b” bandi (firibgarlik) va 227-moddasi 2-qismi “a” bandi (hujjatlarni egallash yoki yashirish) bilan ayblov eʼlon qilinib, “qamoqqa olish” tarzidagi ehtiyot chorasi qoʼllanilgan.
2019 yil 08 noyabrь kuni JIB Termiz shahar sudining hukmiga koʼra, B.K. yuqoridagi moddalar boʼyicha aybdor deb topilib, 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

Житель Сурхандарьинской области осужден за мошенничество по нескольким эпизодам.
Суд по уголовным делам города Термез вынес приговор жителю Сурхандарьинской области, обвиняемому в совершении мошенничества.
Свою преступную деятельность осужденный Б.К. начал еще в 2017 году, с целью завладения чужого имущества обманным путём, выдав себя за сотрудника Внешней трудовой миграции, вошёл в доверие жительницы столицы М.Д. Пообещав трудоустроить в Южной Корее законным путём, получил от неё 2.000 долларов США, но не выполнив обещание, истратил деньги на свои нужды.
Кроме этого, продолжая свою преступную деятельность, уже в 2018 году, также пообещав трудоустроить в Южной Корее, вошёл в доверие своих земляков Г.Н. и С.Ж., и обманным путем завладел суммой 7.600 долларов США и гражданскими паспортами последних. Обещанного не выполнил, а деньги истратил на свои нужды.
Войдя во вкус и почувствовав безнаказанность, Б.К. по аналогичному сценарию также совершил мошенничество в отношении своих земляков Ч.Н., Б.Н. и У.А., присвоив полученные от них 11.400 долларов США.
По данным фактам Следственным отделом при УКД ОВД города Термез в отношении Б.К. было возбуждено уголовное дело. Ему было предъявлено обвинение по п. «б», ч.3 ст. 168 (мошенничество) и п. «а», ч. 2, ст. 227 (завладение или сокрытие документов) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении обвиняемого избрана мера пресечения в виде «заключения под стражу».
08.11.2019 года Суд по уголовным делам города Термез признал подсудимого виновным по вышеуказанным статьям и назначил ему наказание в виде 6 лет лишения свободы.