4 kunlik chaqaloq sotilganligi holati yuzasidan qo'zg'atilgan jinoyat ishi tamomlandi.
O'zbekiston Respublikasi IIV huzuridagi Tergov departamenti tomonidan 24 yoshli ayol o'zining voyaga yetmagan farzandini sotganligi holati yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135-moddasi 3-qismi “a” bandi (odam savdosi, ya'ni odamni olish-sotish yoxud odamni undan foydalanish maqsadida yollash, tashish, topshirish, yashirish yoki qabul qilish, o'n sakkiz yoshga to'lmaganligi aybdorga ayon bo'lgan shaxsga nisbatan sodir etilgan bo'lsa) bilan qo'zg'atilgan jinoyat ishi tamomlanib, mazmunan ko’rib chiqishlik uchun ayblov xulosasi bilan tegishli sudlovga yuborilgan.
Tergov hujjatlariga ko'ra, 2018 yil 19 iyul kuni fuqaro T.Ch. Samarqand viloyati Pastdarg'om tumanidagi tug'ruqxonalardan birida vazni 3400 gramm, bo'yi 53 santimetr, sog'lom va aktiv qiz jinsiga mansub farzandini dunyoga keltirib, 2018 yil 23 iyul kuni o'zaro kelishuvga ko'ra, ushbu farzandini tanish ayolga 500 AQSh dollari evaziga sotgan vaqtida ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o’tkazilgan “nazorat tartibida harid” tezkor tadbiri davomida ushlangan.

Завершено расследование уголовного дела о продаже новорожденного ребенка
Следственным департаментом при МВД Республики Узбекистан завершено расследование уголовного дела в отношении 24-летней уроженки Республики Узбекистан, обвиняемой в продаже собственной малолетней дочери (п. «а» ч. 3 ст. 135 УК РУ – торговля людьми, то есть купля-продажа человека либо его вербовка, перевозка, передача, укрывательство или получение в целях его эксплуатации совершенные в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего восемнадцати лет).
По версии следствия, что 19 июля 2018 года местная жительница родила в медицинском учреждении Пастдаргомского района Самаркандской области, жизнеспособного ребенка женского пола. После выписки из родильного дома, 24 июля 2018 года согласно ранее достигнутой договоренности, роженица продала своего четырехденного новорожденного ребенка за 500 долларов США ранее знакомой женщине, которая по заявлению участвовала в мероприятии контрольного закупа.
Следствием собрана достаточная доказательственная база, в связи с чем уголовное дело с утвержденным обвинительным заключением направлено в суд для рассмотрения по существу.