2018 yil 7 avgust kuniga o‘tar kechasi Samarqand viloyat Oqdaryo tumanida SH.S., T.E. va S.A.lar mast holatda, bir guruh bo‘lib, H.S.ning uyi oldida qarovsiz qoldirgan “Neksiya” rusumli avtomashinasini olib qochayotgan vaqtida H.S. uyidan chiqib qolgan va ular avtomashinani tashlab hodisa joyidan yashiringanlar.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan olib borilgan tergov-tezkor qidiruv tadbirlari davomida SH.S., T.E. va S.A. ushlanganlar.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 267-moddasi 2-qismi “b,g” bandlari (bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, transport vositasini talon-toroj qilish maqsadida o‘g‘irlik yoki talonchilik yo‘li bilan olib qochish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Задержаны угнавшие транспортноесредство лица
В ночь на 7 августа 2018 года, граждане Ш.С., Т.Э. и С.А. будучи в состоянии алкогольного опьянения, на территории Акдарьинской района Самаркандской области, пытались угнать автомашину марки «Нексия» принадлежащий Х.С., однако последний увидев происходящий угон вышел во двор, после чего Ш.С., Т.Э. и С.А. оставив машину скрылись, тем самым не смогли довести свои преступный умысел до конца.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий сотрудниками органов внутренних дел были задержаны граждане Ш.С., Т.Э. и С.А.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктами «б,г» части 2 статьи 267 (в целях хищения транспортного средства, совершенное по предварительному сговору группой лиц, в целях хищения путем кражи) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.