O‘g‘rilik sodir etgan ayollarga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Andijon. 2020 yilning may oyida, 21 yoshli I.Yu. (ayol), Asaka tumani Yangiobod mahallasida yashovchi qo‘shnisi 35 yoshli Sh.U.,ga chorva hayvonlariga qarab qo‘yishini aytib, xonadonini kalitini qoldirib ketganidan foydalanib, yotoqxonaga g‘ayriqonuniy ravishda kirib, 400.000 so‘m pullari va bir dona planshetini yashirin ravishda talon-toroj qilgan.
Bundan tashqari, I.Yu., 2020 yil 21 may kuni qo‘shnisi 18 yoshli J.K. (qiz bola) bilan o‘zaro oldindan jinoiy til biriktirib, o‘zining xonadonida qaynionasi 47 yoshli O.Yu., ga tegishli bo‘lgan 2.550.000 so‘m pullarini yashirini ravishda talon-toroj qilib, qo‘lga kiritilgan pullarni o‘zaro taqsimlab olishgan.
Mazkur holat yuzasidan Asaka tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomnidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi “a” bandi (o‘g‘rilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Возбуждено уголовное дело в отношении женщин совершивших кражу
Андижанская область. В мае 2020 года, 21-летняя И.Ю., воспользовавшись тем, что её соседка 35-летняя Ш.У. оставила ей ключа от своего дома, что бы И.Ю. присмотрела за её скотом, противоправно проникла в дом Ш.У. расположенный в махаллинском сходе граждан Янгиобод Асакаинского района, откуда похитила планшет и 400.00 сум.
Кроме этого, И.Ю. 21 мая 2020 года водя в предварительный сговор с соседкой 18-летней Ж.К., из своего же дома похитили 2.550.000 сум, принадлежащие своей свекрови 47-летней О.Ю., похищенные деньги поделили между собой.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Асакинского района возбуждено уголовное дело по п. “а” ч.3 ст.169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (кража). В настоящее время ведется предварительное следствие.