Jizzax viloyatidagi karantin qoidalarini buzilishi bilan bogʼliq holat, jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan
Jizzax viloyati. 2020 yilning 07 aprelь kuni Sharof Rashidov tumanida yashovchi 44 yoshli Jaloliddin А. Jizzax viloyat Favqulodda vaziyatlar boshqarmasida tuzilgan «Koronavirus» tezkor shtabining telefon raqamiga qoʼngʼiroq qilib, mazkur shtab tezkor navbatchi xodimiga Jizzax viloyatida prokuratura xodimi va uning oila aʼzolari «Koronavirus» infektsiyasini yuqtirib olganligi haqida yolgʼon maʼlumot berib, ularni tibbiy koʼrikdan oʼtkazgan «Doktor-А» xususiy shifoxonasining shifokori hozirgi kunga qadar mazkur shifoxonaga boshqa kasalliklar bilan murojaat qilgan bemorlarni ham qabul qilib, muolaja qilayotganligi sababli unga nisbatan tegishli chora koʼrish kerakligini, aks holda tegishli idoralarga murojaat qilishligini maьlum qilib, ushbu suhbat jarayonini uyali telefon apparati orqali yozib olgan.
Bundan kifoyalanmay, Jaloliddin А., Jizzax viloyat sanitariya-epidemiologik osoyishtalik markaziga qoʼngʼiroq qilib, markazning navbatchi shifokori va navbatchi hamshirasiga ham xuddi shu kabi maʼlumotni bayon qilib, shifokorga nisbatan chora koʼrish lozimligini, aks holda ular bilan boʼlib oʼtayotgan suhbat jarayoni yozib olingan audioyozuvni internet tarmogʼi orqali tarqatib yuborishini maʼlum qilib, tahdid qilgan.
Shundan soʼng Jaloliddin А. karantin davrida, haqiqatga toʼgʼri kelmaydigan maʼlumotlar yozilgan ushbu ikkita audioyozuvni «Telegram» ijtimoiy tarmogʼi orqali tarqatib yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan Sharof Rashidov tumani IIB huzuridagi Tergob boʼlimi tomonidan Jaloliddin А., ga nisbatan Oʼzbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 2445-moddasi 2-qismi (Karantinli va inson uchun xavfli boʼlgan boshqa yuqumli kasalliklar tarqalishi haqida haqiqatga toʼgʼri kelmaydigan maʼlumotlarni tarqatish) bilan jinoyat ishi qoʼzgʼatilgan. Jaloliddin А. gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib va oʼrnatilgan tartibda ushlangan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari davom etmoqda.

Случай, связанный с нарушением правил карантина в Джизаке, возбуждено уголовное дело
Джизакская область. 07 апреля 2020 года, житель Шароф Рашидовского района 44-летний Жалолиддин А. позвонил на горячий номер оперативного штаба “Коронавирус”, созданного на базе Управления ситуаций Джизакской области и сообщил дежурному сотруднику ложную информацию о том, что сотрудник прокуратуры и его семья заражены коронавирусной инфекцией, и что один из врачей частной клинники “Доктор-А”, осуществлявший медицинский осмотр последних, до сих пор принимает пациентов и оказывает им медицинскую помощь, в связи с чем попросил принять соответсвующие меры в отношении данного врача, иначе он сообщит об этом соответствующим органам и записал ход разговора с дежурным сотрудником на свой телефон.
Не ограничившись этим, Жалолиддин А. позвонил в Санитарно-эпидемиологический центр Джизакской области и изложил дежурному врачу и медсестре подобную же информацию и указал принять меры в отношении врача соответствующие меры, иначе пригрозил распространить состоявшийся между ними разговор в сети интернет.
После этого, Жалолиддин А. распространил в социальной сети «Telegram» две аудиозаписи, с несоответствующими действительности информацией во время карантина.
По данному факту Следственным отделом при ОВД Шароф Рашидовского района возбуждено уголовного дело по ч.2 ст. 2445 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Распространение не соответствующих действительности сведений о распространении карантинных и других опасных для человека инфекций). Жалолиддин А. привлечен в качестве подозреваемого и задержан в установленном порядке. Предварительное следствие продолжается.