Ona o’z farzandini sotmoqchi bo’ldi
2018 yil 5 noyabr kuni huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan hamkorlikda o'tkazilgan tezkor tadbir davomida, Toshkent shahar Yashnobod tumani hududida fuqaro Y.N. o’zining 04.11.2017 yilda tug'ilgan farzandini 1.000 AQSh dollari evaziga arizachi “A”ga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135-moddasi 3-qismi “a” bandi (odam savdosi, ya'ni odamni olish-sotish yoxud odamni undan foydalanish maqsadida yollash, tashish, topshirish, yashirish yoki qabul qilish o'n sakkiz yoshga to'lmaganligi aybdorga ayon bo'lgan shaxsga nisbatan sodir etilgan bo'lsa) bilan jinoyat ishi qo'zg'atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Родная мать пыталась продать своего ребенка
5 ноября 2018 года, гражданка Ю.Н. с целью продажи ребенка находясь на территории Яшнабадского района города Ташкента, продала своего ребенка 04.11.2017 года рождения за  1.000 долларов США заявителю “А”, которая была участником оперативного мероприятия. После получения денежных средств в размере 1.000 долларов США, подозреваемая Ю.Н. была задержана.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «а» части 3 статьи 135 (торговля людьми, то есть купля-продажа человека либо его вербовка, перевозка, передача, укрывательство или получение в целях его эксплуатации, совершенная в отношения лица, заведомо для виновного не достигшего восемнадцати лет) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.