Gugurt qutisida “marixuana” aniqlandi
Sirdaryo viloyati. 2021 yilning 21 mart kuni IIB xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida, 34 yoshli Ruslan M., va Ruslan D., lar Guliston shahar Sayqal mahallasi hududida shartli ravishda mijoz sifatida jalb etilgan fuqaroga bir dona gugurt qutiga joylashtirilgan o‘tkir hidli moddani 600.000 so‘m pul evaziga sotgan vaqtida ushlanganlar.
Sud kimyoviy ekspertiza xulosasida bir dona gugurt qutisida vazni 2,86 gramm bo‘lgan “Marixuana” giyohvand moddasi ekanligi ko‘rsatilgan.
Mazkur holat yuzasidan Guliston shahri bo‘yicha IIO FMB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Ruslan M., va Ruslan D., larga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 3-qismi "b" bandi (Giyohvandlik vositalarini o‘tkazish maqsadini ko‘zlab qonunga xilof ravishda bir guruh shaxslar tomonidan o‘tkazish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinganlar.
Taʼkidlash joizki, bu turdagi jinoyatlar uchun Jinoyat kodeksining normalariga ko‘ra, 7 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlanadi.

“Марихуана” в спичечном коробке
Сирдарьинская область. 21 марта 2021 года в ходе проведенного оперативного мероприятия со стороны сотрудников правоохранительных органов в махалле “Сайкал” города Гулистан были задержаны 34-летние Руслан М. и Руслан Д. в момент продажи условному покупателю за 600.000 сум одного спичечного коробка в котором находилось средство с резким запахом.
Согласно судебно-химической экспертизы установлено, что изъятое в ходе данного мероприятия средство является «Марихуана», общий вес которого составляет 2,86 грамм.
По данному факту со стороны Следственного отделения при УКД ОВД города Гулистана в отношении Руслана М. и Руслана Д. было возбужденно уголовное дело по п. «б» ч.3 ст. 273 (Незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, а равно их сбыт) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
По уголовному делу Руслана М. и Руслана Д. задержаны в процессуальном порядке и привлечены в качестве подозреваемых.
Необходимо отметить, что за совершение данного вида преступления законом предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы от 7 до 10 лет.