“Yengil” daromad og’ir oqibatlarga olib keladi
2018 yil 16 dekabr kuni soat taxminan 22:20da, fuqaro Z.Sh. Toshkent shahar Uchtepa tuman hududida fuqaro X.K. boshqaruvidagi “Spark” rusumli avtoulovga o’tirib, X.K.ni kuch ishlatish bilan qo’rqitib, 100 AQSh dollari va 650.000 so’m miqdoridagi pullarini tortib olib, hodisa joyidan yashiringan.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tergov-tezkor tadbirlari natijasida, ushbu jinoyat sodir etgan fuqaro Z.Sh. ushlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “a” bandi (talonchilik, ya’ni o‘zganing mulkini hayot yoki sog’liq uchun xavfli bo’lmagan zo’rlik ishlatib yoxud shunday zo’rlik ishlatish bilan qo’rqitib, ochiqdan-ochiq talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

“Легкие” деньги ведут к тяжёлым последствиям
16 декабря 2018 года примерно в 22:20 часов, гражданин З.Ш. находясь на территории Учтепинского района города Ташкента, сев в автомашину марки “Спарк” управляемым гражданином Х.К., угрожав ему причинением телесные повреждения, открыто похитил денежные средства в размере 100 долларов США и 650.000 сумов, после чего скрылся с места преступления.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий сотрудниками органов внутренних дел гражданин З.Ш. был задержан.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «a» части 2 статьи 166 (грабеж, то есть открытое хищение чужого имущества, с применением насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.