“Ko‘knor” boshoqlari yurtimiz mehmonida aniqlandi
Toshkent shahri. 2021 yilning 26 yanvar kuni soat 10:30larda, Bektemir tumanida joylashgan “Bektemir” YPX maskanida IIO xodimlari tomonidan Toshkent viloyatidan Toshkent shahriga qarab harakatlanib kelayotgan 38 yoshli Damad Sh.,ning boshqaruvida bo‘lgan, kul rangli «Mersedes Benz» rusumli avtoulov to‘xtatilib, unda yo‘lovchi sifatida kelayotgan Qozog‘iston Respublikasi fuqarosi 36 yoshli Baxit B. o‘zida shubha uyg‘otganligi sababli, xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganida, Baxit B.,ning egnidagi qora rangli erkaklar kurtkasining old o‘ng cho‘ntagidan qog‘ozga o‘ralgan, yashil rangli, 9 dona o‘tkir hidli o‘simlik boshoqlari borligi aniqlanib, tegishli tartibda rasmiylashtirib olingan.
Toshkent shahar IIBB EKMning xulosasiga ko‘ra, Baxit B.dan olingan 9 dona o‘simlik boshoqlari tarkibida “opiy” guruhiga mansub bo‘lgan giyohvand alkaloidlar-morfin, kodein, tebain mavjud bulib, «KO‘KNORI BOSHOG‘I» deb atalishi, KO‘KNORI boshog‘ining og‘irligi, 8,34 grammga tengligi aniqlangan.
Olib borilgan tergovga qadar tekshiruv jarayonida, ushbu giyohvand moddasi Baxit B. 2021 yilning 25 yanvar kuni taxminan soat 07:00larda Qozog‘iston Respublikasi hududidan O‘zbekiston Respublikasi hududiga “G‘ishtko‘prik” chegara posti orqali, bojxona nazoratini chetlab olib o‘tib yonida saqlab kelganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Bektemir tumani bo‘yicha IIO FMB Tergov bo‘linmasi tomonidan Baxit B.,ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksning 276-moddasi 1-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) hamda 246-moddasi 1-qismi (kontrabanda) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, protsessual tartibda ushlangan.

Контрабанда и хранение «бутона опийного мака»
Ташкент. 26 января 2021 года в 10:30 часов, сотрудниками УКД ОВД Бектемирского района несущих службу на блок посту «Бектемир», был остановлен автомобиль марки «Mersedes Benz» серебристого цвета, под управлением которого находился 38-летний Дамад Ш., в связи с тем, что пассажир данного автомобиля гражданин Республики Казахстан 36-летний Бахыт Б., своими действиями вызвал подозрение у сотрудников правоохранительных органов, в присутствии понятых был произведен личный досмотр данного гражданина у которого в ходе досмотра из переднего правого кармана его куртки был обнаружен свёрток бумаги в котором находилось 9 бутонов наркотического растения зелёного цвета со специфическим запахом, которое было изъято у него в присутствии понятых и оформлено в процессуальном порядке.
На основании заключения ЭКЦ ГУВД города Ташкента установлено, что изъятое растение у Бахыта Б. является головками опийного мака общий вес которых составляет 8. 34 грамм.
В ходе проведенных следственных действий было установлено, что Бахыт Б. 25 января 2021 года незаконным путем совершил провоз данных наркотических средств сокрыв их от сотрудников таможенного контроля “Гишткуприк” Республики Узбекистан, а после на протяжении нахождения на территории нашей страны Бахыт Б. хранил у себя данные наркотические средства.
По данному факту Следственным отделением при УКД ОВД Бектемирского района в отношении Бахыта Б., возбуждено уголовное дело по признакам преступления предусмотренного ч.1 ст. 276 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) и ч.1 ст.246 (контрабанда) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время данный гражданин задержан в процессуальном порядке.