Talonchilik jinoyati fosh etildi
2018 yil 27 avgust kuni noma’lum shaxslar Toshkent shahar YUnusobod tumanidagi 3-uy oldida yo‘lovchi sifatida kelayotgan YU.N.ga nisbatan hayot va sog‘liq uchun xavfli bo‘lmagan zo‘rlik ishlatib, bo‘ynidan sariq metalldan ishlangan zanjirini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilib, hodisa joyidan yashiringan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 166-moddasi 2-qismi “a” bandi (talonchilik, ya’ni hayot va sog‘liq uchun xavfli bo‘lmagan zo‘rlik ishlatib o‘zganing mulkini ochiqdan-ochiq talon-toroj qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
15 sentyabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tergov-tezkor tadbirlari natijasida ushbu jinoyat M.A. va M.D. lar tomonidan sodir etilganligi aniqlanib, ashyoviy dalillar bilan ushlangan.

Грабители сорвали с шеи девушки золотую цепочку
27 августа 2018 года в дневное время, двое мужчин, около 3-го дома расположенного на территории Юнусабадского района города Ташкента, подошли с заде к гражданке Ю.Н., сорвали с шеи цепочку из желтого метала, после чего скрылись.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «а» части 2 статьи 166 (грабеж, то есть открытое хищение чужого имущества, совершенный с применением насилия, не опасного для жизни или здоровья, либо с угрозой применения такого насилия) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
В ходе проведения следственно-оперативных мероприятий сотрудниками органов внутренних дел 15 сентября т.г. за совершение данного преступления были установлены и задержаны житель Кашкадарьинской области М.А. и житель города Ташкента М.Д.. Вещественное доказательство изъято.