2018 yil 8 dekabr kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan «Qoradori-2018» keng qamrovli tezkor tadbiri davomida, Namangan viloyat Namangan shahri hududida fuqaro S.A. noqonuniy ashyolarni saqlaganlikda gumon qilinib to'xtatilgan vaqtda, u yonida og'irligi 2,45 gr.ga teng «marixuana» giyohvandlik vositasini o’tkazish maqsadini ko’zlamay, qonunga xilof ravishda saqlaganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 276-moddasi 1-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o’tkazish maqsadini ko’zlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

8 декабря 2018 года, в городе Наманган Наманганской области, при проведении оперативных мероприятий «Чёрный Мак–2018», направленных на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, по подозрению в хранении запрещённых предметов был задержан гражданин С.А., у которого обнаружено и изъято наркотическое средство «марихуана» весом 2,45 гр., которое он незаконно хранил без цели сбыта.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом частью 1 статьи 276 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.