2019 yil 3 yanvar kuni ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o'tkazilgan keng qamrovli tezkor tadbir davomida, Toshkent shahar Shayxontohur tumanida yashovchi fuqaro Z.O.ning хonadoni ko'zdan kechirilganda, u o’z uyida og’irligi 1,52 grammga teng bo’lgan “marixuana” giyohvandlik vositasini kelgusida o'tkazish maqsadini ko'zlamay, qonunga xilof ravishda saqlab kelganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 276-moddasi 1-qismi (giyohvandlik vositalari, ularning analoglari yoki psixotrop moddalarni o’tkazish maqsadini ko’zlamay qonunga xilof ravishda tayyorlash, egallash, saqlash va boshqa harakatlar) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

3 января 2019 года, в Шайхантахурском районе города Ташкента, при проведении оперативных мероприятий, направленные на выявление лиц, занимающихся незаконным оборотом наркотических средств, при осмотре квартиры гражданина З.О. было обнаружено и изъято наркотическое средство «марихуана» весом 1,52 грамм, которое он незаконно хранил, без цели сбыта.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного частью 1 статьи 276 (незаконное изготовление, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами без цели сбыта) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.