O‘zbekiston delegatsiyasi Birlashgan Arab Amirliklarida bo‘lib qaytdi
Joriy yilning 6-10 oktabr kunlari O‘zbekiston Respublikasining huquqni muhofaza qiluvchi organlari xodimlaridan iborat delegatsiya Birlashgan Arab Amirliklarida bo‘lib qaytdi.
Tashrif davomida Abu-Dabi Sud departamenti raisining o‘rinbosari Yusuf Al-abri, Abu-Dabi bosh prokurori Ali Muhammad Al-Balushi, BAA Federal Adliya vazirligining Хalqaro hamkorlik departamenti direktori Abdul Rahmon Al-Balushi, Abu-Dabi bosh prokurori o‘rinbosari Hasan Al-Hamadi va Abu-Dabi Sud departamenti Xalqaro hamkorlik va jamoatchilik bilan aloqalar byurosi direktori Salah Al-Junaibi bilan O‘zbekistonda jinoyat sodir etgani uchun qidirilayotgan va Birlashgan Arab Amirliklarida yashayotgan shaxslarni topshirish hamda ekstraditsiya qilish masalalari yuzasidan uchrashuvlar tashkil etildi.
Uchrashuvlar chog‘ida ilgari O'zbekiston Respublikasi tergov organlarining so'rovlari yuborilgan shaxslarni topshirishga to'sqinlik qiluvchi jihatlarni aniqlash, BAA Adliya vazirligi va O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi bilan to'g'ridan-to'g'ri aloqa o'rnatish, so'rovlar, iltimosnomalar va ularga ilova qilingan hujjatlar tomonlarning rasmiy tillari bilan birga ingliz tilida tuzilishi yuzasidan muhokamalar o‘tkazildi.
O‘tkazilgan uchrashuvda Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov departamenti boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari Sattarov Mansur Abdugafurovich O‘zbekistonda jinoyat sodir etgani uchun qidirilayotgan va Birlashgan Arab Amirliklarida yashayotgan shaxslarni topshirish hamda ekstraditsiya qilish borasida ikki tomonlama shartnomalarni amalga oshirish bo’yicha o’z fikr va mulohazalarini bildirdi.
Tashrif jarayonida Birlashgan Arab Amirliklari vakillari O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi hamkorlik va strategik sheriklik izchil rivojlanib borayotganligini mamnuniyat bilan qayd etishdi.
Tashrif so‘ngida jinoyatchilikka qarshi kurash sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish va izchil davom ettirish masalasida kelishib olindi.

Делегация Узбекистана побывала с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах
6-10 октября нынешнего года, делегация Республики Узбекистан из числа сотрудников правоохранительных органов, побывала с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах.
В ходе рабочей визита, были проведены встречи с заместителем председателя Судебного департамента Абу-Даби Юсуфом ал-Абри, Генеральным прокурором Абу-Даби Али Мохаммадом ал-Балуши, директором Департамента международного сотрудничества Федерального Министерства юстиции ОАЭ Абдул Рахманом ал-Балуши, заместителем Генерального прокурора Абу-Даби Хасаном ал-Хамади и директором Бюро по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Абу-Даби Салахом ал-Джунаиби.
В период проведени встреч были обсуждены вопросы:
- по выявлению препятствующих выдаче лиц, в отношении которых ранее направлялись запросы следственных органов Узбекистана;
- налаживания непосредственных контактов между представителями двух ведомств, путем определения контактных лиц, со стороны Министерства юстиции ОАЭ и Генпрокуратуры Узбекистана;
- определения языка на которым будет составлены запросы и ходатайства, а также прилагаемых к ним документов, по итогам которого, стороны сошлись на составлении документов на официальном языке сторон с переводом на английский язык.
В свою очередь первый заместитель Следственного департамента при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан, Саттаров Мансур Абдугафурович, в ходе встречи, выразил свои соображения по реализации соглашений касающихся вопроса, экстрадиции лиц совершивших преступления на территории Республики Узбекистан и находящихся в розыске, но проживающих в ОАЭ.
В ходе визита, представители Объединенных Арабских Эмиратов отметили быстрые темпы развития взаимоотношений Узбекистана и ОАЭ по вопросам стратегического сотрудничества.
По итогам визита, между двумя государтсвами были приняты решения по дальнейшему развитию взаимоотношений по противодействию преступлений.